O autorze

Autor Filip Czekała

Urodzony w 1987r. poznański dziennikarz związany obecnie z TVN24.pl oraz Życiem Uniwersyteckim. Wcześniej przez kilka lat pisał w Głosie Wielkopolskim oraz portalu goool.pl. W czasie studiów był redaktorem naczelnym Bardzo Uniwersyteckiego Czasopisma UAM.

Poznaniak od urodzenia. Absolwent szkoły „Łejery”, XI Liceum Ogólnokształcącego i magister politologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Przez osiem lat śpiewał w chórze chłopięco-męskim Poznańskie Słowiki, pod batutą prof. Stefana Stuligrosza.

Przez cztery lata występował w epizodycznych rolach na deskach Teatru Nowego („Ghetto”, „Pułapka”). Teatralne pasje przekuł na pisanie scenariuszy skeczów kabaretowych. Jego „Cała prawda o Czerwonym Kapturku” zajęła II miejsce w konkursie kabaretowym Ligi Liceów organizowanej przez Gazetę Wyborczą. Fascynacja satyrą polityczną w okresu PRL, w szczególności twórczością kabaretu TEY, zaowocowała przebadaniem i opisaniem jej w pracy magisterskiej.

Wielbiciel gier słownych, szczególnie w tytułach i śródtytułach. Do dziś z wypiekami wspomina tekst o słupach usytuowanych na drogach rowerowych zatytułowany „Drodzy rowerzyści, stuknijcie się w głowę!”.  Jego hasło na 10-lecie Poznańskiego Szybkiego Tramwaju („10 lat? To Pestka”) zostało wyróżnione przez MPK Poznań i „Echo Miasta”.

Na co dzień miłośnik historii Poznania, szczególnie najnowszej. Zafascynowany popkulturą PRL-u – od lat zbiera pamiątki z minionej epoki  i urządził mieszkanie w tym klimacie. W wolnych chwilach zwiedza Polskę na rowerze i eksploruje miejsca opuszczone – od zapomnianych zakątków Poznania po Czarnobyl. Potrafi całymi dniami przeglądać archiwa w poszukiwaniu ciekawostek z życia miasta.

Książki autorstwa Filip Czekała