O nas

   

 nasza misja

Wierzymy, że czytanie jest piękne i inspirujące, łączy ludzi i zmienia świat.
Stawiamy na różnorodność, bo wiemy, że każdy zasługuje na swoją opowieść.
Nasze książki są gwarancją jakości, wzbogacają o nowe doświadczenia i zapewniają rozrywkę.
Słuchamy Waszych potrzeb i z pasją zamieniamy je w dobrze opowiedziane historie.

nasze wartości 

  • Miłość do książek jest tym, co łączy nas z naszymi współpracowni(cz)kami, autor(k)ami i czytelni(cz)kami. 
  • Wspólnie tworzymy bezpieczną przestrzeń do dyskusji o świecie, ludziach i emocjach. 
  • Wyławiamy literackie perły – dbamy o jakość naszych książek i wydajemy je z najwyższą starannością.
  • Aktywnie odpowiadamy na otaczającą nas rzeczywistość – wspieramy osoby wykluczone i świadomość proekologiczną.
  • Wierzymy, że w każdym z nas drzemie czytelnik – wspieramy rozwój czytelnictwa i dzielimy się pasją do książek. 

 

Historia Wydawnictwa Poznańskiego sięga 1956 roku – od tamtej pory, poza siedzibą oficyny przy ulicy Fredry 8, zmieniło się niemal wszystko. Staramy się pielęgnować naszą długoletnią tradycję, a jednocześnie odważnie patrzymy w przód, wychodząc naprzeciw potrzebom czytelników i czytelniczek oraz kreując nowe trendy.

W skład Grupy Wydawnictwa Poznańskiego wchodzą obecnie cztery marki: Wydawnictwo Poznańskie (literatura piękna oraz non-fiction), Czwarta Strona / Czwarta Strona Kryminału (literatura obyczajowa i kryminalna), We need YA (literatura młodzieżowa) oraz Zygzaki (literatura dla dzieci). Publikacje wszystkich naszych marek można nabyć w prężnie działającej księgarni internetowej Wydaje nam się, która nie tylko zajmuje się sprzedażą książek, ale i popularyzacją czytelnictwa (koniecznie zajrzyjcie na kanał YouTube). Mimo iż każda z marek specjalizuje się w innym obszarze literatury, wszyscy pracujemy pod jednym dachem, wzajemnie się uzupełniając, (w)spierając i inspirując. Wierzymy, że z różnorodności wykluwają się najlepsze pomysły.

W naszej pracy stawiamy bardziej na jakość niż ilość, lubimy wyzwania i niejednokrotnie podejmujemy wydawnicze ryzyko. Jesteśmy stosunkowo młodym zespołem pasjonatów, a w naszych głowach wciąż powstają nowe pomysły, o czym świadczą serie wydawnicze: wskrzeszona po wielu latach seria skandynawska, seria literatury eko, seria reporterska czy seria popularnonaukowa ZROZUM. Za te właśnie działania – „za wysokie standardy literackie i edytorskie oraz profesjonalne i odpowiedzialne łączenie funkcji kulturowej z komercyjną” – otrzymaliśmy w 2018 roku tytuł Wydawcy Roku.

       

Zależy nam na tym, aby wydawane przez nas książki poszerzały horyzonty, prowokowały do dyskusji i zaskakiwały, innymi słowy: aby żyły – zarówno na rynku wydawniczym, jak i w pamięci czytelników – jak najdłużej. Dlatego wśród naszych autorów znajdują się uznani i nagradzani na świecie autorzy jak Annie Proulx, Douglas Stuart, Bernardine Evaristo czy Elif Shafak. Do sukcesu tych pisarzy w Polsce przyczyniają się wspaniali tłumacze – m.in. Justyna Czechowska, Jacek Godek, Piotr Tarczyński czy Iwona Zimnicka – z którymi mamy przyjemność współpracować.

Aktywnie wspieramy też młodych, debiutujących autorów – przede wszystkim reportażystów – zapewniając im profesjonalną opiekę redakcyjną. W ramach powstałej w 2018 roku serii reporterskiej udało nam się odkryć takie perły polskiego reportażu jak Agata Romaniuk, Stasia Budzisz, Joanna Szyndler czy Olga Wiechnik, które pokazują, że rzeczywistość wciąga nie mniej niż fikcja. Na polskiej scenie reportażu już na stałe zagościł organizowany przez nas corocznie konkurs reporterski, dotowany stypendium w wysokości 15 000 zł.

Z czwartej strony uważamy, że czytanie – jak mawiała poetka – jest najlepszą zabawą, jaką ludzkość sobie wymyśliła. Dlatego w naszym imprincie Czwarta Strona istniejącym od 2015 roku wydajemy książki, które zapewniają doskonałą rozrywkę i pochłaniają bez reszty – zarówno literaturę obyczajową, jak i powieści kryminalne i thrillery. Najbardziej dumni jesteśmy z sukcesu Remigiusza Mroza, najpopularniejszego aktualnie w Polsce pisarza, którego powieści kryminalne cieszą się niegasnącym zainteresowaniem czytelników.

Nie zapominamy też o najbardziej wymagającej i często nieprzewidywalnej grupie czytelników, czyli młodych dorosłych, którzy czytają na potęgę. W naszej serii z jednorożcem, We need YA, wydajemy książki pełne magii i tajemniczych zwrotów akcji, ale też powieści poruszające problemy, z którymi na co dzień mierzą się współcześni nastolatkowie. Cieszymy się, że poza uznanymi pisarzami zagranicznymi, mamy też świetnych polskich autorów jak Paulina Hendel czy Adam Faber.

Do wspólnego czytania zapraszamy też dzieci, dla których stworzyliśmy markę Zygzaki. Najmłodsi czytelnicy i czytelniczki znajdą w książkach Zygzaków inspirujące opowieści, wyjątkowe ilustracje, pomysły na twórczą zabawę i dużo czułości. Do współpracy zapraszamy lubianych polskich autorów i autorki, wspieramy debiutantów i wyszukujemy najciekawsze zagraniczne tytuły. Razem z dziećmi wymyślamy świat!

Oprócz wydawania książek uwielbiamy o nich opowiadać i moglibyśmy to robić bez końca – możecie posłuchać nas na WPodcaście Wydawnictwa Poznańskiego, gdzie rozmawiamy tylko o dobrej literaturze. Z kolei na Instagramie i TikToku każdego dnia opowiadamy o naszych ulubionych książkach i nowościach, odsłaniając kulisy pracy w wydawnictwie. Media społecznościowe stanowią dla nas platformę, dzięki której możemy się z Wami komunikować i otrzymywać bezpośredni feedback – gorąco Was do tego zachęcamy!

Bestsellery

32,94 zł 54,90 zł

35,94 zł 59,90 zł

32,94 zł 54,90 zł

29,94 zł 49,90 zł