Aktualności
6 książek, które pomogą Ci przenieść się do starożytności
18.04.2024

6 książek, które pomogą Ci przenieść się do starożytności

Starożytność to bezsprzecznie wyjątkowy okres w historii ludzkości. Powstały wtedy wielkie cywilizacje, które znamy dzisiaj z ich osiągnięć w zakresie architektury, sztuki czy filozofii. W ramach Tygodnia Starożytnego przygotowaliśmy dla Was promocję do  50% na książki o starożytności. Są to zarówno teksty popularnonaukowe dotyczące antyku, jak i reportaże z wątkami historycznymi. Nie zabraknie również powieści, której akcja rozgrywa się w czasach starożytnych. Poniżej znajduje się zestawienie książek objętych promocją. Warto poznać je wszystkie, aby starożytność nie miała przed Wami tajemnic!

Bestie antyku. Potwory i demony w starożytnym świecie Greków i Rzymian” Anna Jankowiak

Z pewnością nikt nie potrafi opowiadać o potworach, których domem była starożytność,  z takim zapałem jak Anna Jankowiak, czyli Wiedźma od wiedzy. Podczas gdy pozostali autorzy skupiają się na protagonistach mitów – bogach i herosach, w “Bestiach antyku” możemy przeczytać o czarnych charakterach – gigantach, cyklopach i innych nieludzkich stworach. Potwory odgrywają w mitach istotną rolę – są mianowicie upostaciowieniem lęków ówczesnych ludzi. Gdyby przyjrzeć im się bliżej, można dostrzec, że odzwierciedlają odwieczne ludzkie pragnienia. Książka Anny Jankowiak “Bestie antyku” ukazuje więc nie tylko bogaty obraz starożytności, ale także opowiada o ponadczasowych prawdach związanych z kondycją człowieka. Starożytność kryje wiele bestii, sprawdź która Cię oczaruje!

Jak przeżyć w starożytnej Grecji” Robert Garland

Książka Roberta Garlanda to przede wszystkim nietuzinkowy przewodnik po starożytnej Grecji. Wbrew powszechnym wyobrażeniom, Hellada w 420 roku p.n.e. była nie tylko kolebką demokracji i myśli filozoficznej. Podręcznik przetrwania w starożytności, jakim jest tekst Garlanda, omawia wszelkie niebezpieczeństwa, które czyhały na ludzi zamieszkujących starożytne Ateny. Po pierwsze brak wody pitnej, po drugie choroby, po trzecie nieustanne wojny – a to tylko niektóre z zagrożeń. “Jak przeżyć w starożytnej Grecji” jest pełną ciekawostek, przystępnie napisaną książką popularnonaukową. W dodatku pozycja ta stanowi kompendium wiedzy na temat społeczeństwa, kultury i polityki starożytnej Grecji. Zobacz starożytność ich oczami!

Bułgaria. Złoto i rakija” Magdalena Genow 

Magdalena Genow w książce “Bułgaria. Złoto i rakija” przedstawia ten kraj z perspektywy historycznej. Omawia kulturę, język, kuchnię i turystykę. Jednocześnie fakty na temat Bułgarii uzupełnia opowieściami o własnych przeżyciach. „Bułgaria. Złoto i rakija” to pasjonująca podróż przez bułgarskie krajobrazy, historię i kulturę. Co godne uwagi – ten fascynujący region w starożytności był rzymską prowincją. Dla archeologów Bułgaria jest ważna ze względu na bogactwo historycznych śladów, które przetrwały na jej terenie.

Grecja. Gorzkie pomarańcze” Dionisios Sturis

Porywający reportaż o Grecji, współczesnych problemach tego kraju i kontekście historycznym. Pochodzący z pols

ko-greckiej rodziny autor, Dionisios Sturis, w tekście “Grecja. Gorzkie pomarańcze” przybliża czytelnikowi obecną sytuację Grecji. Jest to jednocześnie osobista opowieść o ważnym dla pisarza miejscu. Reportażysta opisuje swoje wspomnienia z dzieciństwa, a następnie przechodzi do omówienia kryzysu, którym w ostatnim czasie dotknięte jest to państwo. Swoiste połączenie wspomnień, reportażu i narracji podróżniczej bez wątpienia dostarczy sporo emocji.

Wielka Piramida” Szymon Zdziebłowski

Jakie są największe tajemnice, które skrywa starożytność? Z pewnością wszystko, czego chcielibyście dowiedzieć się na temat Piramidy Cheopsa. W jaki sposób w starożytności wzniesiono tak trudną konstrukcyjnie budowlę? Skąd wzięła się teoria spiskowa, która głosi, że piramidę stworzyli kosmici? Ile razy okradziono budowlę i gdzie podziała  się mumia faraona? Szymon Zdziebłowski przedstawia losy Wielkiej Piramidy – od momentu, kiedy powstał pomysł jej budowy, po odkrycie zagadkowego grobowca w XX wieku. W tekście nie brakuje oczywiście szerszego tła historycznego, jakim są dzieje Egiptu. Starożytna cywilizacja znad Nilu fascynuje ludzi od lat, dlatego niewątpliwie warto sięgnąć po tę fascynującą pozycję, by poznać sekrety Wielkiej Piramidy Cheopsa

 

Miasto w chmurach” Anthony Doerr

Książka Anthony’ego Doerr’a “Miasto w chmurach” to opowieść o outsiderach i marzycielach żyj

ących na przestrzeni wieków. Co istotne, lejtmotywem powieści jest starożytny tekst. Historia Aetona pragn

ącego odnaleźć utopijne miasto, Chmurokukułków, spaja wszystkie pozostałe wątki. W konsekwencji czytelnik razem z bohaterami zanurza się w świecie greckiego dramatopisarstwa. Podsumowując, powieść Doerr’a przedstawia skomplikowaną sieć połączeń między ludźmi żyjącymi w różnych czasach (du

żą rolę odgrywa tu starożytność!). Powracającym elementem, który łączy historie wszystkich postaci, jest starożytna opowieść o Aetonie.

 

 

Tydzień Starożytny w Wydawnictwie Poznańskim trwa od 17 do 24 kwietnia. Nie wahajcie się skorzystać z promocji do 50% na wybrane pozycje, które przeniosą Was do świata antyku. Wszystkie książki  możecie nabyć w naszej księgarni internetowej https://wydajenamsie.pl/. Podróżując w czasie wybierzcie starożytność!

Bestsellery

35,94 zł 59,90 zł

32,94 zł 54,90 zł

35,94 zł 59,90 zł

32,94 zł 54,90 zł

29,94 zł 49,90 zł