Konkurs reporterski

Zgłoś swój pomysł na książkę i otwórz drzwi do reporterskiej przygody!

 

Wydawnictwo Poznańskie ogłasza szóstą edycję konkursu reporterskiego. Aby wziąć w nim udział, należy przesłać na adres reportaz@wydawnictwopoznanskie.com projekt reporterski w formie konspektu, opracowania tekstowego i/lub fragmentów (im bardziej obszerne będą to materiały, tym lepiej); do materiałów prosimy dołączyć informację o dotychczasowym przebiegu swojej kariery i listę  publikacji. Konkurs jest skierowany do osób pełnoletnich posiadających polskie obywatelstwo.

Uczestnicy mają czas na przesłanie zgłoszeń do 31 stycznia 2024 roku. Pomysły oceni jury w składzie: Monika Długa (przewodnicząca), Agata Romaniuk, Stasia Budzisz, Dionisios Sturis, Paulina Surniak i Adrian Stachowski. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 19 kwietnia 2024 roku. Osoba, która zaproponuje zwycięski pomysł, otrzyma stypendium w wysokości 15 000 zł przeznaczone na jego realizację.

Ogłoszenie wyników Konkursu nastąpi w dniu 19.04.2024 r. poprzez umieszczenie informacji na stronie www.wydawnictwopoznanskie.pl oraz na mediach społecznościowych Wydawnictwa.

Konkurs Reporterski Wydawnictwa Poznańskiego już na stałe wpisał się w pejzaż wydarzeń związanych z polską literaturą non-fiction. Myślę, że stanowi jedną z bardziej atrakcyjnych ofert dla dziennikarzy i dziennikarek, gdyż wygrana daje nie tylko stypendium na realizację pomysłu, ale i umowę wydawniczą – mówi Monika Długa, dyrektor wydawnicza Wydawnictwa Poznańskiego i przewodnicząca jury. –  Konkurs cieszy się niesłabnącą popularnością i pozwala nam wydawać książki na tematy, obok których nikt z nas nie powinien przejść obojętnie.

W poprzednich edycjach konkursu wybrano trzy zrealizowane już projekty. W kwietniu 2020 roku ukazała się książka Wiktorii Michałkiewicz pod tytułem „Kraj nie dla wszystkich. O szwedzkim nacjonalizmie”, nominowana w konkursie Grand Press na najlepszą książkę reporterską 2020 roku. W październiku 2020 roku ukazała się książka Agnieszki Rostkowskiej, laureatki pierwszej edycji konkursu – „Wojownicy o szklanych oczach. W poszukiwaniu Nowej Turcji”, nominowana w 2021 roku w drugiej edycji konkursu Grand Press na książkę reporterską roku. W maju 2023 roku ukazała się książka „Woda. Historia pewnego porwania”, autorstwa Szymona Opryszka, laureata trzeciej edycji konkursu.

W 2021 roku konkurs wygrała Aleksandra Gałka-Reczko, która pracuje nad reportażem o „polskim długu”, czyli skomplikowanych relacjach Polaków z kredytem. W następnej edycji zwyciężczynią została Beata Bialik, która znalazła swój temat na RODos, czyli „rodzinnych ogródkach działkowych ogrodzonych siatką”. Obie książki ukażą się nakładem Wydawnictwa Poznańskiego.

Czekamy na Wasze tematy!

Historie są wszędzie. Znajduję je u fryzjera, na poczcie, podsłuchuję w teatralnym foyer, w pociągu PKP, w kebabie w Pucku. Czytam prasę lokalną, pytam znajomych. Zawsze trzeba mieć uszy otwarte, tematy czekają w najbardziej nieoczywistych miejscach. Ot, to cały mój przepis.

Agata Romaniuk, reporterka, autorka m.in. „Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu” oraz „Krótko i szczęśliwie. Historie późnych miłości”.

Czuję, że mam temat, kiedy na rękach włosy stają mi dęba i przechodzi mnie zimny dreszcz. To ten moment, kiedy wiem, że zrobię wszystko, by się nim zająć. Potem nie liczy się już nic, bo i tak nie mogę się zatrzymać.

Stasia Budzisz, reporterka, autorka książek „Pokazucha. Na gruzińskich zasadach” i „Welewetka. Jak znikają Kaszuby”.

Dobry temat to taki, którego nikt wcześniej po reportersku nie opowiedział, który pozwala spojrzeć głęboko i szeroko, opowiada o czymś więcej, niż mogłoby się wydawać. Stawia przed nami lustro, pomniejsza świat i pomaga się w nim oswoić.

Dionisios Sturis, reporter, autor licznych książek reporterskich, między innymi „Grecja. Gorzkie pomarańcze” oraz „Zachód słońca na Santorini. Ciemniejsza strona Grecji”.

Regulamin_Konkursu_2023_reporterski

Umowa_licencyjna_konkurs repo 2023

 

 

Bestsellery