ZAPOWIEDZI WYDAWNICTWA POZNAŃSKIEGO 2024

Co przeczytamy w 2023 roku? Zdradzamy zapowiedzi!

To był prawdziwie zaczytany rok, który przyniósł ze sobą ogrom wspaniałych lektur, a nadchodzący 2024 zapowiada się pod tym względem jeszcze lepiej. Z wielką przyjemnością pragniemy przedstawić Wam wybrane zapowiedzi wydawnicze wszystkich naszych marek  – Wydawnictwa PoznańskiegoCzwartej StronyCzwartej Strony KryminałuWe need YA oraz Zygzaków. Części z nich nie możemy jeszcze zdradzić, żeby mieć dla Was w zanadrzu kilka niespodzianek… Dziękujemy, że jesteście z nami i mamy nadzieję, że w nadchodzącym roku nasze książki dostarczą Wam wielu czytelniczych zachwytów! 

 

LITERATURA PIĘKNA 

W 2024 roku wydamy powieści, które zdobyły zarówno uznanie czytelników, jak i prestiżowe nagrody. Zaczniemy nominowaną do Nagrody Bookera i Orwell Prize „Kolonią” irlandzkiej pisarki Audrey Magee (tłum. Dobromiła Jankowska), następnie wydamy trzecią książkę brytyjsko-tanzańskiego noblisty Abdulrazaka Gurnaha „By the Sea” (tłum. Kaja Gucio). W drugiej połowie roku ukaże się brawurowa powieść Julii Armfield „Our Wives Under the Sea” (tłum. Agnieszka Walulik), zdobywczyni Polari Prize – najważniejszej nagrody dla książek z reprezentacją LGBTQ+. Warto czekać też na hipnotyzującą i opartą na prawdziwych wydarzeniach powieść Tan Twan Enga „The House of Doors” (tłum. Agata Ostrowska), osadzoną w latach 20. XX wieku w Malezji. Mamy też dobrą wiadomość dla fanów kultowego „Króliczka” – w przyszłym roku wydamy kolejną, równie szaloną książkę Mony Awad „All’s Well” (tłum. Natalia Wiśniewska). I na koniec niespodzianka: miłośnikom prozy Rebekki Makkai umilimy czas oczekiwania na jej kolejną książkę, sięgając do wcześniejszej twórczości pisarki – szczegóły znajdziecie niedługo w naszych social mediach!

Jesienią przyszłego roku wydamy też dwie książki polskich autorek: Agata Romaniuk pracuje nad przepiękną, niezwykle aktualną i rozpisaną na kilka głosów powieścią „Dina, Dina”, której akcja rozgrywa się w trzech planach czasowych: we Włoszech, Ukrainie i Afganistanie. Natomiast Michalina Grzesiak, znana jako autorka kultowego projektu „Krystyno, nie denerwuj matki”, zaskoczy nas nową książką „Uczucia współistniejące”. Nie możemy się doczekać!


Serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich ukaże się w przyszłym roku 5 powieści – zarówno kolejne książki naszych bestsellerowych autorów (Niegodni” Roya Jacobsena w przekładzie Iwony Zimnickiej oraz  Wracam do domu” Karin Smirnoff w przekładzie Agaty Teperek), jak również silne kobiece głosy literatury fińskiej (O kobietach, o których myślę nocami” Mii Kankimäki w przekładzie Iwony Kiuru oraz Arvejord” Marii Turtschaninoff w przekładzie Agaty Teperek). Piąty tytuł będzie niespodzianką i na pewno Was zaskoczy!


LITERATURA NON-FICTION

Nadchodzący rok przyniesie miłośnikom non-fiction mnóstwo ciekawych i różnorodnych pozycji. Na samym początku roku zastanowimy się, skąd wzięła się idea normalności i w jaki sposób ugrzęźliśmy w ocenianiu siebie na tle statystyk. Pomoże nam w tym książka „Czy ktoś tu jest normalny?” Sarah Chaney (tłum. Nika Sztorc).

serii książek popularnonaukowych „Zrozum” powróci Jeffrey A. Lieberman. Do bestsellerowej „Czarnej owcy medycyny” jego autorstwa dołączy pozycja o schizofrenii (tłum. Jan Dzierzgowski). Latem będzie miał premierę głośny na Goodreads tytuł „Butts: A Backstory” Heather Radke (tłum. Martyna F. Zachorska), w którym historia pośladków staje się pretekstem do dyskusji o zmieniającej się roli ciała. Natomiast w połowie roku znów wybierzemy się do świata patomorfologów dzięki trzeciej już książce Pauliny Łopatniuk.

Szykujemy również bardzo różnorodną ofertę książek historycznych. Serią starożytną zawładną „Bestie antyku” Anny Jankowiak. Kamil Janicki cofnie się w czasie, aby oprowadzić nas przez „Średniowiecze w liczbach”. Norman Ohler, autor kultowej „Trzeciej Rzeszy na haju”, powróci z nowym tytułem, w którym ponownie przyjrzy się używkom. Wydamy także długo oczekiwaną książkę Elinor Cleghorn „Unwell Women” (tłum. Paulina Surniak i Adrian Stachowski) o historii leczenia kobiet.

serii reporterskiej ukaże się przejmująca książka o starości autorstwa Grażyny Latos i Elżbiety Strzałkowskiej. Z kolei Lena Khalid, znana jako „Polka na pustyni”, stworzy niepowtarzalny i niekiedy pełen sprzeczności portret mieszkanek Sahary Zachodniej. W serii nie zabraknie również true crime – tym razem będzie to pozycja autorstwa Jeffa Guinna „Waco” (tłum. Katarzyna Bażyńska-Chojnacka) o historii amerykańskiej sekty i jej przywódcy Davida Koresha.

W 2024 roku nie zabraknie też podróży! Wraz z serią podróżniczą odwiedzimy kolejno Francję z książką „Radość życia” Cathy Yandell (tłum. Dorota Malina), Macedonię, o której napisze Justyna Mleczak, oraz Węgry razem z Kingą Piotrowiak-Junkiert.

dzikiej serii (książki eko) ukaże się kolejna książka Roberta Macfarlane’a „Dzikie miejsca” (tłum. Katarzyna Bażyńska-Chojnacka) oraz dziennikarsko-podróżnicza pozycja Olivera Franklina-Wallisa „Wasteland” (tłum. Jacek Konieczny), która jest wciągającą opowieścią o tym, co się dzieje ze śmieciami.

Rok zakończymy książką zegarmistrzyni i historyczki Rebekki Struthers „Hands of Time” (tłum. Michał Kramarz), dla której historia czasu nie ma żadnych tajemnic.

Wielbiciele powieści kryminalnych – śpieszcie po nowe regały, szykujemy dla Was wiele dobrego! Jedyny w swoim rodzaju Remigiusz Mróz jak nikt inny zadba o to, żebyście mieli co czytać. Wesprze go Izabela Janiszewska, która skradła już dziesiątki tysięcy czytelniczych serc. I ma ochotę i wszelkie predyspozycje do tego, żeby skraść ich znacznie więcej. Emocji dostarczy Wam również Weronika Mathia, w której książce żarliwie się zaczytujecie – pora więc na kolejną historię spod jej pióra. Nie zabraknie książek Hanny Greń (która popełni ich więcej niż jedną), Klaudii Muniak, Agnieszki Pietrzyk, Przemysława Borkowskiego, Bartosza Szczygielskiego i Przemysława Żarskiego. Możemy jedynie zdradzić, że będzie to iście czytelnicza uczta!

Doprawią ją znane i uwielbiane autorki zagraniczne: Freida McFadden, Ruth Ware, Ann Cleeves oraz Victoria Helen Stone. Postanowiliśmy zasilić ich szeregi o kolejne światowej sławy nazwiska – Kate Alice MarshallEevę Louko, Layne Fargo oraz – dorzucić do tego grona męską reprezentację, którą dumnie otworzy Dann McDorman. Wisienką na torcie będzie pewna niespodzianka. Zaintrygowani? Bądźcie czujni i obserwujcie social media Czwartej Strony Kryminału.


Rok 2024 w Czwartej Stronie będzie obfitował w kolejne tomy serii, które pokochały nasze czytelniczki, oraz w zupełnie nowe historie. Czy po wielu trudnych doświadczeniach można znaleźć szczęście? Agata Przybyłek odpowie na to pytanie w książce „Z głębi serca” (zdradzimy, że w marcu autorka zabierze nas nad Bałtyk, by opowiedzieć kolejną romantyczną historię). Dzięki Karolinie Wilczyńskiej znów zagościmy we Wrzosowej Polanie, która pełna jest tajemnic i magii. Już w styczniu „Zima zasypie miłością”. Wiosną natomiast, wraz z Natalią Sońską, odwiedzimy Judytę Breszkę w jej warszawskiej kancelarii. Czy w ostatnim tomie „Serii z Aktami” zapadną ostateczne wyroki? Nie zabraknie też historii od Joanny Szarańskiej. Autorka zabierze nas w Tatry i oczaruje słodko-gorzką historią miłości dwojga ludzi na krętym szlaku życia. Czy w życiu możliwa jest tylko jedna prawdziwa miłość?

Na początku nowego roku będziecie też mogli sięgnąć po „Jedyne prawdziwe miłości” Taylor Jenkins Reid (tłum. Agnieszka Brodzik). Natomiast jesienią, gdy za oknem deszcz i wiatr, otulimy Was historią od Rachel Lynn Salomon. Poznacie „Weather Girl” (tłum. Katarzyna Makaruk).

Seria Bezwstydna zaprosi Was do świata wielkiego bogactwa i pożądania wraz z „Władcą gniewu” Any Huang (tłum. Katarzyna Makaruk).  Do pachnącej latem Kanady ponownie zabierze nas Carley Fortune. Pokochaliście „Każde kolejne lato”, zauroczy Was z pewnością również „Spotkasz mnie nad jeziorem” (tłum. Anna Hikiert-Bereza).

W 2024 roku w We need YA pojawi się sporo zaskakujących książek – będzie magicznie, groźnie i… słodko! Na początku roku ukaże się popularne za granicą romantasy, czyli „Twin Crowns” Catherine Doyle i Katherine Webber (tłum. Marta Wielgosz) – polski roboczy tytuł to „Bliźniacze korony”. To pierwsza część dylogii, a zakończenie tej historii, „Cursed Crowns”, pojawi się u nas jeszcze tego samego roku! W drugim kwartale planujemy wydać pierwszą japońską książkę w We need YA – „Lonely Castle in the Mirror” Mizuki Tsujimury (tłum. Krzysztof Olszewski). Ta czuła i poruszająca opowieść przesycona realizmem magicznym opowiada o Kokoro, nastoletniej dziewczynce, która przestaje chodzić do szkoły ze względu na bullying. Pewnego dnia w jej lustrze pojawia się tytułowy tajemniczy zamek…

Jeszcze w pierwszej połowie roku ukaże się „Imagine Me” Tahereh Mafi (tłum. Agnieszka Brodzik), czyli ostatni tom uwielbianej serii „Dotknij Mnie” – ale We need YA nie mówi jeszcze ostatniego słowa, jeśli chodzi o uniwersum Juliette! Jedną z największych niespodzianek na 2024 rok jest z pewnością nowa książka bestsellerowej autorki, której seria „Gołąb i Wąż” cały czas siedzi w topce Young Adult – mowa tu oczywiście o Shelby Mahurin i jej tajemniczej nowej książce „The Scarlet Veil”. Wracamy do stworzonego przez nią świata inspirowanego średniowieczem, gdzie tym razem będzie można spotkać wampiry… W 2024 roku We need YA planuje też wydać zdecydowanie więcej polskich autorów i autorek. Pojawią się książki pełne uczuć, muzyki i niezapomnianych zwrotów akcji. Jak zawsze jest na co czekać!



Wyjątkowe książki dla najmłodszych przygotowują Zygzaki. Zaczniemy od spotkań fantastycznych i mrożących krew w żyłach – opowieścią o mieście, w którym dorośli są powoli zastępowani przez odmieńców. Gwiazdy zbłąkane w nieskończoności” Colina Meloya w przekładzie Macieja Studenckiego to trzymająca w napięciu, klimatyczna i zachwycająca powieść autora „Uroczyska”. A już w kwietniu Agata Romaniuk, autorka bestsellerowej „Kociej Szajki”, przybędzie do Poznania, by przedstawić Wam Kokosa, Marcela, Wowę i Inkę – pełną energii i zapału Bandę z Wildy. Lubicie szyfry i zagadki? To ta propozycja jest właśnie dla Was! W sierpniu zaś czeka na naszych czytelników i czytelniczki wielka niespodzianka – The Whisperwicks: The Labyrinth of Lost and Found Jordana Leesa w przekładzie Macieja Studenckiego. To nowa, podbijająca świat seria fantasy dla fanów Harry’ego Pottera, magii i fantastycznych stworzeń. Tajemnice, przyjaźń i niewyobrażalne przygody zamknięte we wciągającym świecie.

Mamy w zanadrzu jeszcze kilka niespodzianek. Śledźcie nasze media społecznościowe i zaglądajcie do naszej księgarni Wydaje nam się

Pobierz katalog

Bestsellery