Aktualności
Poznaj granice Europy! Rumunia, Bułgaria i Hiszpanii
13.07.2022

Poznaj granice Europy! Rumunia, Bułgaria i Hiszpanii

Wakacje to czas, w którym większość z nas planuje spędzać wolne chwile z dala od doczesnych utrapień i codziennych problemów. Dlatego wiele osób decyduje się na wyjazd poza granice kraju. Gdzieś, gdzie jest szansa zetknąć się z nową kulturą i obyczajowością, zasmakować regionalnych specjałów czy zawrzeć międzynarodowe znajomości. Takie chwile warto przeżywać świadomie z odpowiednią wiedzą i nastawieniem. Dlatego przygotowaliśmy dla Was trzy rekomendacje z serii podróżniczej, na podstawie których możecie przygotować swoją wakacyjną trasę. Poznaj z nami granice Europy!

Kierunek: Południe! Kwitnąca ludowość i tradycja

Rumunia – kraj mniej oczywisty na wakacyjny urlop jednak warty uwagi. Podobnie jak reszta terenów wchodzących w obszar byłego bloku wschodniego boryka się z jego następstwami – biedą i brakiem perspektyw. Mimo tego, jest to państwo niezwykle malownicze z bogatą kulturą i tradycjami, które zachwycają niejednego podróżnika. Agnieszka Krawczyk w książce „Rumunia. Albastru, ciorba i wino” nazywa tytułowe państwo swoją drugą ojczyzną. Jako doświadczona przewodniczka oprowadza czytelnika po narodowym dziedzictwie i kulturze. Za jej sprawą poznacie dokładnie rumuńską kuchnię, literaturę (w przekładzie!), poszczególnie miejsca i postacie historyczne. Autorka poza reprezentacyjną stroną Rumunii, skupia się także na bieżących wydarzeniach w kraju, zwykłej codzienności i obyciu społecznym jej obywateli. I tak na przykład, odkrywa tajemnicę zafascynowania Rumunów błękitem. Odwiedzając ten kraj Europy, możesz cię zastanawiać, czemu jest tam tyle ławeczek. Dowiesz się z książki „Rumunia. Albastru, ciorba i wino”.

Bułgaria – miejsce, gdzie ludowość przetrwała, a ponadto stanowi fundament tożsamości narodowej, która kwitnie nawet wśród najmłodszych.  Magdalena Genow – Polka urodzona w Bułgarii, filolożka bułgarystka – na kanwach książki „Bułgaria. Złoto i rakija” stara się przedstawić tytułowe państwo od podszewki, niejednokrotnie dzieląc się własnym doświadczeniem. Zderza powszechne stereotypy o bułgarskiej mentalności z  faktycznym stanem.  W książce Magdaleny Genow znajdziemy także wiele smaczków, które dzisiaj mogą zaskakiwać mieszkańców północnej Europy. Wiedzieliście, że sporo Bułgarów korzysta z nadprzyrodzonych metod uzdrawiania? To za sprawą powszechnie uprawianej ezoteryki, która stanowi spuściznę tradycji bogomilskiej.

Kraniec zachodniej Europy – słoneczna Hiszpania

Hiszpania – jest dosyć dobrze znana Polakom. Słynie ze swojej biesiadnej kultury, frywolnego sposobu życia, słonecznej pogody oraz imprezowych nocy. Jedno z najczęściej wybieranych państw na wakacje przez naszych rodaków. Ale czy rzeczywiście znamy Hiszpanię, czy tylko kojarzymy jej turystyczną stronę? Mikołaj Buczak bierze za rękę czytelnika i w książce „Sobremesa. Spotkajmy się w Hiszpanii” wskazuje mniej oczywiste aspekty państwa Barcelony. Dlaczego Hiszpanie żyją najdłużej w Europie mimo niezdrowych nawyków? I skąd właściwie wzięła się nazwa „Hiszpania”? Wiedzieliście, że tuż obok znajduje się cudownie urokliwy Kraj Basków? No i o co chodzi z hiszpańskim feminizmem? Przeczytaj „Sobremesa…”, a podczas pobytu w Hiszpanii spojrzysz na to państwo zupełnie inaczej!

Bestsellery