Aktualności
Miłość, nie fikcja. Romantyczne relacje w literaturze faktu
30.03.2023

Miłość, nie fikcja. Romantyczne relacje w literaturze faktu

O miłości napisano wiele. Pod wpływem uczucia kochankowie kreślili listy i wiersze. Powstało mnóstwo opowieści o romansach tragicznych oraz tych z happy endem. Mało kto jednak opisał miłość językiem faktów, jak zrobiły to nasze autorki. Czyżby oryginalne połączenie love story i non-fiction było przepisem na literacki sukces?

 

“Krótko i szczęśliwie. Historie późnych miłości” Agaty Romaniuk

Mówi się, że życie zaczyna się po czterdziestce. Mimo to spontaniczność i stan zakochania instynktownie klasyfikujemy jako znamiona młodości. Książka Agaty Romaniuk uświadamia czytelnikowi, że szalone porywy serca mogą zdarzyć się każdemu, niezależnie od wieku. “Historie późnych miłości” zaskakują, bawią, wzruszają, a w dodatku mają walor, o który trudno w przypadku romansów – są autentyczne.

Bohaterowie reportaży ze zbioru “Krótko i szczęśliwie” to ludzie (nie)zwykli: odważni i otwarci na miłość, a zarazem krusi i wątpiący. Autorka dokumentuje m.in. zawiłe losy pary rozdzielonej na czterdzieści lat; budzący kontrowersje związek Lucyny, Ryśka i Mańka, a także historię sanatoryjnego Don Juana, który został “dobrze uziemiony”.

Reportaże Agaty Romaniuk to wielowymiarowe opowieści pisane z empatią i charakterystyczną dla autorki pogodą ducha. Warto sięgnąć po “Krótko i szczęśliwie”, aby przekonać się, że na miłość nigdy nie jest za późno.

 

“I (nie) żyli długo i szczęśliwie. Najgorsze rozstania w historii” Jennifer Wright (tłum. Maciej Miłkowski)

Jak pisze Jennifer Wright: “kochanie kogoś, kto kocha ciebie, to najprawdopodobniej jedyna sytuacja, gdy czujemy się całkowicie bezpieczni, radośni i dobrzy.” Niestety związki mają również mniej optymistyczny wymiar – czasami się kończą. Wtedy ludziom zdarza się tracić głowę (dosłownie i w przenośni).

“I (nie) żyli długo i szczęśliwie” to tekst ukazujący najbardziej spektakularne rozstania w historii. Złamane serce powoduje, że emocje biorą górę nad rozsądkiem. Kastrowanie przypadkowych ludzi, rozpoczęcie nowego życia z lalką erotyczną czy zamknięcie poddanych w lodowym pałacu – to tylko niektóre z ekscesów, o których można przeczytać na kartach tej książki.

Bohaterami “I (nie) żyli długo i szczęśliwie” są znane postacie ze świata literatury, sztuki i polityki. Autorka ujawnia mroczne zakamarki ich osobowości, pokazując do czego byli zdolni w obliczu miłosnych niepowodzeń.

 

“Sprawy łóżkowe. Historia seksu” Kate Lister (tłum. Monika Skowron)

Ważnym elementem miłości romantycznej jest erotyka. Książka Kate Lister “Sprawy łóżkowe. Historia seksu” stanowi obszerne studium tej sfery.

Autorka opisuje przeobrażenia, jakim na przestrzeni lat ulegał dyskurs dotyczący ludzkiej seksualności. Zmiany stanu wiedzy, postaw oraz języka doprowadziły do tego, że seks przestał być tematem tabu. Nie oznacza to jednak, że ludzie całkowicie pozbyli się związanego z nim skrępowania.

“Sprawy łóżkowe” są tekstem przełamującym bariery myślowe i pokazującym, że piętno, które nakładamy na seksualność, potrafi być szkodliwe na wielu płaszczyznach. Jest to również opowieść o ludzkich pragnieniach – tych mniej i bardziej nietypowych.

Seria Reporterska oraz Seria Zrozum dostępne są w naszej księgarni www.wydajenamsie.pl.