Aktualności
Słowianie, chłopi i szlachta - komu przygląda się Kamil Janicki?
14.03.2024

Słowianie, chłopi i szlachta - komu przygląda się Kamil Janicki?

Po bestsellerowych pozycjach, jakimi są “Pańszczyzna” i “Warcholstwo”,  przyszedł czas na “Cywilizację Słowian”. Nowa książka Kamila Janickiego premierę miała 11.10.2023 r. Najpopularniejszy pisarz literatury historycznej ostatnio wziął na warsztat prapoczątki Słowian. W swojej książce pyta  na przykład skąd  wzięli się Słowianie i dlaczego stali się największym ludem Europy? Zachęcamy do poznania losów tej cywilizacji opisanych w tekście Kamila Janickiego, a także innych jego książek, o których wspominamy poniżej.

“Cywilizacja Słowian. Prawdziwa historia największego ludu Europy”

W najnowszej publikacji Kamil Janicki podaje przykłady kroków milowych aby zilustrować 

podwaliny największej europejskiej wspólnoty. W jaki sposób dawni Słowianie znaleźli się na terenach, które

zajmujemy obecnie? Dlaczego współcześni im antyczni pisarze odnosili się do nich z niechęcią? Jak udało się im stworzyć cywilizację, która odparła najazdy potomków starożytnych Rzymian, Germanów czy azjatyckich koczowników? Odpowiedzi na te i inne pytania znaleźć można w książce Kamila Janickiego “Cywilizacja Słowian”.

“Warcholstwo. Prawdziwa historia polskiej szlachty” 

Książka Kamila Janickiego “Warcholstwo” to opowieść o stanie, który doprowadził Rzeczpospolitą do ruiny. W pewnym momencie historii szlachta przejęła pełnię władzy w państwie. Jak do tego doszło i dlaczego ostatecznie kraj pod jej rządami musiał upaść? Odżegnując się od herbowych narracji, Kamil Janicki przedstawia prawdę o bucie, samowoli i egoizmie warstwy społecznej obdarzonej bezsprzecznie wieloma przywilejami.

“Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewo

lnictwa”

Sielski obraz polskiej wsi niczym z poezji Reja lub Kochanowskiego nie przystaje w rzeczywistości do historycznych realiów. Kamil Janicki w książce “Pańszczyzna” opisuje, jak naprawdę w Rzeczpospolitej traktowano chłopów. Przedstawiciele ludności wiejskiej byli w oczach szlachty wyłącznie niewolnikami. Gorzka prawda o tym, że radości życia na prowincji zarezerwowane były

wyłącznie dla uprzywilejowanych, skłania do refleksji nad herbową przeszłością. Czy w dzisiejszych czasach,  ze względu na świadomość przeszłości, wciąż można być dumnych ze szlacheckich korzeni?

Wszystkie powyższe książki Kamila Janickiego nabędziecie w naszej księgarni internetowej www.wydajenamsie.pl także w formacie ebook. Czytaj tak jak lubisz!

Bestsellery