Ludzie potrzebują czasami magicznego pierwiastka, który ubarwia życie, a także pozwoli uciec od rzeczywistości. Książki, w których równorzędnymi bohaterami są magia i czary, z pewnością są na to świetnym sposobem. Dzięki literaturze można zacząć przygodę z magią – dowiedzieć się, czym jest alchemia czy okultyzm i dlaczego przez wieki były one tak istotne. Magiczne książki Wydawnictwa Poznańskiego to z pewnością doskonała lektura na jesienne wieczory.
“Prawdziwie, do szaleństwa. Dzienniki” Alan Rickman (tłum. Maria Jaszczurowska)
Alan Rickman to aktor znany m.in. z roli Snape’a w filmach o Harrym Potterze. Podobnie jak inne postaci ze świata wykreowanego przez J.K. Rowling z pewnością wiedział co nieco o czarach. O magii na planach filmowych i za teatralnymi kulisami, a także o swoim życiu osobistym opowiadał w Dziennikach. Obejmują one okres od 1993 do 2015 roku. Książka “Prawdziwie, do szaleństwa” to nie tylko zapis występów Rickmana, lecz także opowieść o podróżach, pasjach i przyjaźniach napisana w błyskotliwy i porywający sposób.
“Sekrety alchemii” Maja Iwaszkiewicz
Poszukiwanie kamienia filozofów, dążenie do transmutacji metali czy odkrycia panaceum zapewniającego nieśmiertelność – tym przez lata zajmowali się alchemicy. Nowożytna historia Europy przepełniona jest wpływem wiedzy tajemnej, magii i czarów. Jak wskazuje Maja Iwaszkiewicz w książce “Sekrety alchemii”, ezoteryka stanowiła popularną dziedzinę, którą z upodobaniem rozwijano na dworach europejskich od XV do XVIII wieku. Obecnie nie możemy mówić o kulturze i wydarzeniach historycznych tamtych czasów, nie uwzględniając wiary ówczesnych ludzi w zjawiska nadprzyrodzone.
“Świnia na sądzie ostatecznym” Maja Iwaszkiewicz
Jak średniowieczni ludzie postrzegali zwierzęta? Czy wierzono, że mogą one pójść do nieba i należy je sądzić jak ludzi? Dlaczego tak często zwierzęta łączono z magią? I skąd wzięły się barwne wyobrażenia o fantastycznych stworach, takich jak smoki, centaury czy jednorożce? W książce “Świnia na sądzie ostatecznym” Maja Iwaszkiewicz opisuje faunę w średniowiecznej optyce. Publikacja jest bogato ilustrowana i zawiera liczne przykłady dawnych wierzeń.