Aktualności
Conrad Festiwal 2020
24.10.2020

Conrad Festiwal 2020

Tegoroczny Festiwal Conrada (19-25.10.2020) odbywa się w tym roku zdalnie pod hasłem widzialne / niewidzialne. Podczas festiwalowego tygodnia będziemy mieli okazję uczestniczyć w licznych spotkaniach autorskich, słuchać wykładów i rozmów o literaturze oraz oglądać wybitne filmy. Tegoroczna edycja cieszy nas tym bardziej, że uczestniczy w niej dwoje naszych autorów: Roy Jacobsen oraz Elif Shafak.

Spotkanie z Royem Jacobsenem, jednym z najwybitniejszych pisarzy norweskich i autorem uwielbianej przez czytelników sagi rodziny Barroy („Białe morze„, „Niewidzialni” oraz „Oczy z Rigela”), odbędzie się w środę, 21.10., a poprowadzi je tłumaczka z języka szwedzkiego i norweskiego, Justyna Czechowska.

 

 

Jak wygląda egzystencja ludzi, którzy zamieszkują odległe, niedostępne rejony świata? Z jakimi problemami mierzą się ci, którzy z konieczności lub z wyboru trafili na wyspę? Jak doświadczają natury? Co jej zawdzięczają, co przez nią tracą? Czego się boją? Jakie mają marzenia? I czy mogą je zrealizować? Roy Jacobsen opowiada historię pewnej rodziny. Jej członkowie na różne sposoby próbują uporać się z syndromem niewidzialności, który stał się ich udziałem tylko dlatego, że zamieszkują określone miejsce. (opis ze strony Festiwalu)

 

 

Spotkanie z Elif Shafak zatytułowane „O dwoistej naturze ludzi i rzeczy” odbędzie się 24. 10 o godz. 20:00 i poprowadzi je dyrektor artystyczny Festiwalu Conrada, Grzegorz Jankowicz.

 

Gdy pochodzisz z jednego kraju, ale mieszkasz w drugim, gdy na co dzień posługujesz się dwoma językami, myśląc w nich, mówiąc nimi i pisząc za ich pomocą książki, gdy równie bliska jest ci kultura wschodnia, co zachodnia, to świat i otaczający cię ludzie zdają się posiadać dwoistą naturę. Ale stan ten nie musi wywoływać niepokoju. Przeciwnie, można dzięki temu więcej zobaczyć. Bohaterki i bohaterowie powieści Elif Şafak bardzo często poruszają się między różnymi kulturami. Przewożą opowieści z jednej do drugiej, rozwijając je i przekazując kolejnym pokoleniom. (opis ze strony Festiwalu Conrada)

 

 

 

Spotkania będą dostępne na:
– FB Conrad Festival,
– FB Tygodnik Powszechny 
 kanale YouTube KBF
– platformie Play Kraków

Zapraszamy serdecznie!