Aktualności
7 wyjątkowych książek na Pride Month
06.06.2023

7 wyjątkowych książek na Pride Month

Czerwiec to szczególny miesiąc dla społeczności LGBT+. Stanowi czas, w którym równość i miłość bez wykluczeń są na pierwszym planie. Z okazji Pride Month przygotowaliśmy listę siedmiu wspaniałych książek z reprezentacją osób LGBT+. Tęczowa literatura jest doskonałym sposobem na to, aby pochylić się nad sprawami osób nieheteronormatywnych – poznać lepiej ich świat i spojrzeć z wrażliwością na trudności, z którymi się mierzą.

„Ostatni sen” Pedro Almodovar (tłum. Agata Ostrowska, Katarzyna Okrasko) – autoportret znanego reżysera

Książka Pedro Almodovara to zbiór osobistych zapisków, w których autor dzieli się przełomowymi momentami ze swojego życia. Czytelnik „Ostatniego snu” ma okazję towarzyszyć narratorowi w różnych okresach – od wczesnych lat edukacji w latach 60. aż do czasów współczesnych. Dwanaście opowiadań składających się na „Ostatni sen” zawiera refleksje na temat drogi artystycznej reżysera, ukazuje również doświadczenia kształtujące jego osobowość i charakter. Ważnym tematem w twórczości Pedra Almodovara jest tożsamość płciowa i homoseksualizm – reżyser podejmuje ten temat również w swoich opowiadaniach. 

 

 

 

„Młody Mungo” Douglas Stuart (tłum. Maciej Studencki) – historia zakazanej miłości

 

Nowa powieść Douglasa Stuarta – autora nagrodzonego Bookerem „Shuggiego Baina” – opowiada o uczuciu łączącym Mungo i Jamesa. Glasgow lat 80’ i 90’ nie jest bezpieczną przestrzenią dla par jednopłciowych. Toksyczna koncepcja męskości, spory pomiędzy katolikami i protestantami oraz uliczne walki gangów sprawiają, że swoją miłość bohaterowie muszą ukrywać przed światem. „Młody Mungo” to poruszająca opowieść o głębokiej relacji łączącej ludzi na przekór uprzedzeniom i podziałom.

 

 

 

„Różowa linia” Mark Gevisser (tłum. Adrian Stachowski) – reportaż o sytuacji osób LGBT+ w różnych zakątkach świata

 

Publikacja Marka Gevissera to ważna pozycja w kontekście praw osób LGBT+. Reporter przedstawia, jak podejście do różnych orientacji seksualnych i tożsamości płciowych dzieli współczesne społeczeństwa. Ukazane w reportażu historie gejów, lesbijek oraz osób transpłciowych uwidaczniają to, że tocząca się dyskusja dotyczy prawdziwych ludzi, a nie ideologii – na szali leży ich prawo do szczęścia i życia w zgodzie ze sobą.

 

„Wierzyliśmy jak nikt” Rebecca Makkai (tłum. Sebastian Musielak) – opowieść o życiu w cieniu epidemii AIDS

 

Powieść Rebeki Makkai składa się z dwóch płaszczyzn czasowych i przestrzennych. Część fabuły osadzona jest w latach 80’ w Chicago. Czytelnik poznaje gejowską społeczność, w której lęk wywołany epidemią AIDS miesza się z nadzieją, a niebezpieczeństwo wzmacnia potrzebę bliskości. Wydarzenia powieści rozgrywają się również w Paryżu w czasach współczesnych – kiedy ci, którzy przeżyli apokalipsę, wciąż odczuwają pustkę po stracie bliskich.

 

 

 

 

„Dziewczyna, kobieta, inna” Bernardine Evaristo (tłum. Aga Zano) – różnorodne portrety (nie)zwykłych osób

 

Tekst Bernardine Evaristo to zbiór dwunastu opowiadań o życiu bohaterek, które różnią się od siebie pod wieloma względami. Dzieli je wiek, wykształcenie, zawód, rola społeczna czy orientacja seksualna. Mimo to na podstawowym poziomie ich doświadczenia są podobne – każda z nich potrzebuje miejsca na świecie, w którym może być sobą. W książce pojawiają się historie z reprezentacją LGBT+, jak na przykład opowieść o Morgan – osobie niebinarnej, która stała się rozpoznawalna w mediach społecznościowych dzięki działalności edukacyjnej.

 

 

 

 

„Bez wstydu” Karolina Rogaska – tekst o seksualności i przełamywaniu tabu

 

 

Reportaż Karoliny Rogaskiej stanowi próbę lepszego poznania świata sekspracy w Polsce. Autorka dociera do osób, które wielokrotnie były zawstydzane z powodu wykonywanego zawodu. Rozmawia z nimi o ich życiowych decyzjach oraz relacji z otoczeniem. Historie zawarte w książce są miernikiem otwartości i tolerancji naszego społeczeństwa. W tekście pojawiają się także queerowe motywy.

 

 

 

 

„Zanim dojrzeją granaty” Rene Karabasz (tłum. Mariola Mikołajczak) – bałkańska opowieść o poszukiwaniu tożsamości

 

Wydarzenia sensualnej powieści Rene Karabasz rozgrywają się wśród albańskich Gór Przeklętych. Życie toczy się tam zgodnie z prawem zwyczajowym Kanun. Główna bohaterka Bekia staje przed dylematem: poślubić chłopca, którego nie zna, lub zostać zaprzysiężoną dziewicą, czyli kobietą będącą w oczach społeczeństwa mężczyzną. Złożone losy postaci unaoczniają fakt, że płeć stanowi w dużej mierze konstrukt społeczny z przypisanymi do niego rolami i atrybutami.

 

 

 

 

 

Komu spodobają się książki na Pride Month?

  • osobom reprezentującym i wspierającym społeczność LGBT+,
  • wszystkim, którzy cenią wartości takie, jak otwartość, równość i tolerancja,
  • każdemu, kto jest zainteresowany queerowymi historiami,
  • czytelnikom, którzy uwielbiają wciągające i wartościowe książki, które na długo pozostają w pamięci.

Wszystkie te książki nabędziecie w naszej księgarni www.wydajenamsie.pl.

Bestsellery