Aktualności
ZAPOWIEDZI WYDAWNICTWA POZNAŃSKIEGO 2025
11.12.2024

ZAPOWIEDZI WYDAWNICTWA POZNAŃSKIEGO 2025

Co przyniesie 2025 rok w literaturze? Oto zapowiedzi!

Rok 2024 obfitował w niezapomniane literackie doświadczenia, a wszystko wskazuje na to, że nadchodzący 2025 będzie jeszcze bardziej ekscytujący. Z radością dzielimy się z Wami wybranymi tytułami, które wkrótce pojawią się w ofercie Wydawnictwa Poznańskiego. Oczywiście nie zdradzimy wszystkiego – kilka niespodzianek zostawimy na później! Dziękujemy za każdy wspólnie spędzony moment w mijającym roku i już teraz obiecujemy Wam kolejne książki, które zaciekawią, wzruszą i wciągną bez reszty. Bądźcie z nami, by wspólnie przeżyć kolejne 12 miesięcy pełne czytelniczych emocji!

Literatura piękna

W 2025 roku przygotowaliśmy dla Was niezwykłe historie, które podbiły serca czytelników na całym świecie i zdobyły prestiżowe nagrody. Już w styczniu fani „Króliczka” Mony Awad będą mogli cieszyć się jej nową powieścią „Rouge” (w przekładzie Natalii Wiśniewskiej). Margaret Atwood nazywa Monę Awad swoją literacką spadkobierczynią. Czy potrzeba lepszej rekomendacji?

Luty przyniesie pełną humoru, wzruszeń i niespodziewanych zwrotów akcji powieść „Nie ma przed czym uciekać” Rebekki Makkai (w przekładzie Rafała Lisowskiego). To debiutancka powieść lubianej przez polskich czytelników autorki „Wierzyliśmy jak nikt” i „Mam do pana kilka pytań”. Opowiada o osobliwych losach bibliotekarki i młodego chłopca, zachwyca, bawi, a przy okazji pobudza do refleksji.

W marcu przeniesiemy się do Irlandii z „Przypadkiem Rachel” Caroline O’Donoghue (w przekładzie Igi Wiśniewskiej). To błyskotliwa i zabawna powieść o przyjaciołach, kochankach, Irlandii pogrążonej w chaosie i młodej kobiecie desperacko próbującej poradzić sobie z życiem. Bestseller sprzedany już w ponad 100 000 egzemplarzy, który ukaże się aż w 17 krajach, trafi także do polskich czytelników.

Kwiecień stanie pod znakiem literackiego wydarzenia – na księgarniane półki trafi „North Woods” Daniela Philippe’a Masona (w przekładzie Macieja Studenckiego). To przejmująca powieść o osamotnionym domu położonym w lasach Nowej Anglii, opowiedziana przez pryzmat losów jego mieszkańców na przestrzeni wieków. Finalista National Book Critics Circle Award i książka roku według „New York Timesa” to pozycja obowiązkowa dla miłośników dobrej prozy.

W maju fani twórczości Elif Shafak będą mieli co świętować – premierę „Tam na niebie są rzeki” (przekład Natalii Wiśniewskiej), powieści nominowanej do Goodreads Choice Awards w kategorii Historical Fiction, która ukaże się już w pierwszej połowie miesiąca. To najnowsza książka finalistki Nagrody Bookera, urzekająca powieść o trzech bohaterach żyjących wzdłuż dwóch rzek, których losy splatają się w cieniu jednego z największych eposów wszech czasów.

Maj zamknie „Playground” Richarda Powersa (w przekładzie Anny Halbersztat), czyli kolejny literacki majstersztyk laureata Nagrody Pulitzera. Ta książka, której akcja osadzona jest w największym oceanie świata, łączy piękny styl, bogate portrety postaci, tematy takie jak technologia i środowisko oraz refleksję nad ludzkością. A wszystko napisane tak, jak potrafi tylko Richard Powers!

W czerwcu czas na hit sezonu – „The Wedding People” w przekładzie Katarzyny Makaruk, niezwykle wyrafinowaną i poruszającą opowieść o niespodziewanym gościu weselnym i krętych ścieżkach, które prowadzą nas w miejsca, o jakich nigdy nie śniliśmy, oraz o przypadkowych spotkaniach potrafiących całkowicie odmienić kurs naszego życia. To powieść, która zdobyła pierwsze miejsce w tegorocznym plebiscycie Goodreads w kategorii Fiction i znalazła się w zestawieniu „100 Must-Read Books of 2024” magazynu „Time”.

W sierpniu ukaże się najnowsza powieść Abdulrazaka Gurnaha. „Theft” (w przekładzie Agnieszki Walulik). To pierwsza książka napisana już po zdobyciu przez niego Literackiej Nagrody Nobla, w której mistrz opowiadania snuje historię trzech młodych ludzi w Tanzanii, osadzoną w czasach zawrotnego przełomu XXI wieku.

Jesień zaś przywita nas klimatyczną, historyczną powieścią – „The Frozen River” Ariel , idealną na długie październikowe wieczory. To wciągająca książka inspirowana życiem i dziennikiem Marthy Ballard, słynnej XVIII-wiecznej akuszerki, która przeciwstawiła się systemowi prawnemu i zapisała się na kartach amerykańskiej historii.

Literatura skandynawska

Nadchodzący rok przyniesie równie wiele literackich perełek dla fanów literatury skandynawskiej! W „Serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich” pojawi się aż pięć niezwykłych powieści, które zabiorą Was na daleką Północ – do świata pełnego kontrastów, emocji i piękna.

Już na początku roku wyruszymy na Islandię dzięki powieści „Płuca” Pedra Gunnlaugura Garcíi w przekładzie Jacka Godka, gdzie tragiczne wątki i miłosne perypetie bohaterów splatają się ze sobą między kontynentami i pokoleniami. To także przełomowa i hipnotyzująca pokoleniowa powieść uhonorowana Islandzką Nagrodą Literacką.

 

 

Fani naszych bestsellerowych autorów również będą mieli powody do radości – w 2025 roku wydamy „Pogłos” Norweżki Helgi Flatland w przekładzie Karoliny Drozdowskiej (opowieść o Mathilde, nauczycielce ze szkoły średniej w Oslo, która zostaje zwolniona, gdy wychodzi na jaw jej związek z jednym z uczniów) oraz „DJ Bambi” islandzkiej pisarki Auður Avy Ólafsdóttir w przekładzie Jacka Godka (historia 61-letniej transpłciowej kobiety, która niegdyś pracowała jako didżejka, a dziś jest specjalistką w dziedzinie ludzkich komórek), którą możecie znać ze świetnej powieści „Blizna”.

Wyjątkowo ekscytującą premierą będzie „Elolliset” fińskiej autorki Iidy Turpeinen w przekładzie Sebastiana Musielaka. Ten imponujący debiut powieściowy to literackie arcydzieło – zapierająca dech w piersiach przygoda na przestrzeni trzech stuleci oraz opowieść o nauce, sztuce i pragnieniu przywrócenia do życia tego, co zniszczyliśmy poprzez swoją ignorancję.

A piąty tytuł? Na razie pozostaje tajemnicą, ale możemy obiecać, że Was zaskoczy – i to pozytywnie!

Literatura faktu

Przyszły rok zapowiada się równie ekscytująco dla miłośników literatury faktu. Przygotowaliśmy dla Was wyjątkową kolekcję tytułów, które zachwycają różnorodnością tematów i głębią opowieści. Niezależnie od tego, czy pasjonuje Was historia, nauka, biografie czy współczesne ważne zagadnienia społeczne – każdy znajdzie coś dla siebie.

Już w styczniu ukaże się reportaż Leny Khalid „Córki chmur. O kobietach z Sahary Zachodniej”, czyli pierwszy tytuł z serii reporterskiej w nowym roku. Ta książka to fascynujące spotkanie z Saharyjkami, które dzielą się swoimi historiami – od koczowniczego dzieciństwa po dorosłe życie pod okupacją i w obozach dla uchodźców.

W lutym przeniesiemy się na inny kraniec świata, bo do Japonii! „Japonia. Przewodnik po bóstwach, bohaterach i duchach” Joshuy Frydmana (w przekładzie Niki Sztorc) to pierwszy tom nowej serii „Mitologie Świata” i zarazem magiczna podróż przez barwną japońską mitologię – od pradawnych bóstw i legend po współczesne inspiracje w popkulturze, takie jak anime.

W kwietniu poznacie bliżej pierwszą damę brytyjskiego kina – Maggie Smith! Biografia autorstwa Michaela Coveneya („Maggie Smith: A Biography) w przekładzie Roberta Walisia to opowieść o jej niezwykłej karierze, która obejmuje role w takich produkcjach jak Downton Abbey czy Harry Potter.

Warto czekać także na kolejną kwietniową premierę – książkę,  która stanowi kompleksowy obraz II wojny światowej, łączący analizy historyczne z niezwykłymi historiami ludzi i wydarzeń tego okresu – „Histoire totale de la Seconde Guerre mondiale” (w przekładzie Artura Foryta, Katarzyny Losson i Janusza Pultyna). To książka znanego francuskiego historyka Oliviera Wieviorki, będąca owocem wielu lat pracy, która wprowadza nowe, świeże spojrzenie na historię drugiej wojny światowej. Jest to próba całościowego, totalnego w ambicji i rozmachu opisu największego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości. Prawdziwe arcydzieło nowoczesnego opowiadania o historii, przystępnie napisane i przejrzyście skonstruowane. To książka o drugiej wojnie światowej, która swoim szerokim, globalnym spojrzeniem wyróżnia się spośród innych.

W maju David Attenborough zabierze nas w podróż po ostatnich dzikich miejscach na Ziemi – oceanach. „Ocean: How to Save Earth’s Last Wilderness” (tłum. Sławomir Królak) to książka, która łączy pasję autora do przyrody z pilnym apelem o jej ochronę. Kolejną majową premierą będzie książka Magdaleny Milert, znanej na Instagramie szerzej jako @pieing. „Miasto pełne wrażliwości” zabierze nas na eseistyczny spacer pełen empatii po kierunkach, jakie powinna obrać współczesna polityka miejska, ze szczególnym uwzględnieniem grup wrażliwych społecznie.

Czerwiec to początek wakacji! Nic zatem dziwnego, że oznacza to kolejną książkę w serii podróżniczej. Tym razem mowa o Chorwacji – przygotujcie się na przewodnik po kulturze, historii i wyjątkowych krajobrazach jednego z najpiękniejszych bałkańskich krajów, autorstwa Patrycji Chajęckiej. Możemy już zdradzić, że w serii w 2025 roku pojawią się także książka o Anglii, autorstwa Marty Dziok-Kaczyńskiej, i Szkocji, autorstwa Patrycji Kupiec. Do którego z tych państw chcielibyście się wybrać najbardziej?

Na wrzesień szykujemy szczerą i obszerną biografię Bruce’a Willisa („Bruce Willis”) autorstwa Seana O’Connella, w przekładzie Mariusza Gądka. To książka o jednej z najbardziej rozpoznawalnych gwiazd Hollywood której dziedzictwo pozostaje inspiracją dla kolejnych pokoleń.

Rok 2025 w literaturze non-fiction zapowiada się niezwykle różnorodnie – od biografii po książki historyczne i przyrodnicze. Na którą czekasz najbardziej?

Pamiętaj, że to jeszcze nie wszystko! W zanadrzu mamy sporo niespodzianek. Śledźcie nasze media społecznościowe i koniecznie zaglądajcie do księgarni Wydaje nam się – w ten sposób nie przegapicie żadnej premiery!

Bestsellery