POZNAJCIE NAJLEPSZE ZAPOWIEDZI 2020 ROKU!
W 2020 roku legendarna „seria ze statkiem”, czyli Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich, wzbogaci się o kolejne tytuły. Już w lutym ukaże się powieść znanego duńskiego pisarza Jonasa T. Bengtssona „Życie Sus” (w przekładzie Iwony Zimnickiej) – wstrząsająca opowieść o rodzinie, zemście oraz współczuciu. O rodzinie, a w zasadzie jej wewnętrznym upadku, traktuje również powieść Stiga Dagermana „Poparzone dziecko” (w przekładzie Justyny Czechowskiej) – to rzecz o młodym mężczyźnie, który wchodzi w miłosną relację z nową żoną swojego ojca. Najlepsze zostawiono na koniec: skandynawski rok w Wydawnictwie Poznańskim zwieńczy długo wyczekiwana, ostatnia część trylogii Roya Jacobsena o losach mieszkańców wyspy Barrøy, „Oczy z Rigela” (w przekładzie Iwony Zimnickiej). Nie wyjawimy zakończenia, jest na co czekać!
W literaturze pięknej wybraliśmy powieści, które głęboko zapadają w pamięć – skłaniające do refleksji, zmyślnie skomponowane, urzekające stylem oraz zdobywające prestiżowe nagrody. Każda z tych książek przeniesie czytelników do innych czasów i w inne rejony świata. Akcja „Zbierania kości” Jesmyn Ward (w przekładzie Jędrzeja Polaka) rozgrywa się w Zatoce Meksykańskiej podczas słynnego huraganu Katrina; powieść „Wierzyliśmy jak nikt” Rebeki Makkai (w przekładzie Sebastiania Musielaka) osadzona jest w środowisku gejowskim i artystycznym Chicago lat 80.; z kolei kameralna powieść Wiktora Paskowa „Ballada o lutniku” (w przekładzie Marioli Mikołajczak) przenosi nas do powojennej, komunistycznej Sofii.
Turecka pisarka Elif Shafak w książce „10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie” (przełożyła Natalia Wiśniewska) zabiera czytelników w podróż do Istambułu i pozwala poczuć atmosferę tętniącej życiem metropolii, mimo że główna bohaterka od pierwszej strony powieści nie żyje. Zasłużona nominacja do Nagrody Bookera w 2019 roku! Natomiast z dala od wielkich miast, w północnej Anglii, osadza akcję swojej kolejnej książki Sarah Moss. „Mur duchów” (w przekładzie Pauliny Surniak) opowiada niepokojącą historię o rodzinie, w której nic nie jest takie, jak powinno, o pragnieniach, niewiedzy i uprzedzeniach, o przemocy i sprawiedliwości. A pod koniec roku, wraz z powieścią „Cherry” (w przekładzie Krzysztofa Cieślika), trafimy za kraty więzienia, w którym przebywa zarówno bohater, jak i sam autor książki, Nico Walker. To w dużej mierze autobiograficzna opowieść osadzona w kontekście wojny w Iraku – niemalże hipnotyzująca, brutalna, ale i pełna ironicznego humoru. Kiedy w październiku ukaże się polski przekład książki, jej autor powinien być już na wolności.
Książki z serii reporterskiej poruszą aktualne i żywo dyskutowane kwestie – zarówno społeczno-polityczne („The Doctor Who Fooled the World” Briana Deera w przekładzie Piotra Chojnackiego, „Road to Jonestown” Jeffa Guinna w tłumaczeniu Katarzyny Bażyńskiej-Chojnackiej), jak i kulturowe („She Said: Breaking the Sexual Harassment Story That Helped Ignite a Movement” Jodi Kantor i Megan Twohey w przekładzie Pauliny Surniak). Reportażyści zmierzą się z bolesnymi prawdami, pytając o granice wolności człowieka. Z niecierpliwością warto czekać również na polskie reportaże, które odmienią nasze spojrzenie na współczesną Turcję (Agnieszka Rostkowska), realia polskiego więziennictwa (Nina Olszewska) i szwedzki nacjonalizm (Wiktoria Michałkiewicz). To kolejny rok, w którym rzeczywistość wciągnie nas nie mniej niż fikcja!
Jeśli chodzi o książki historyczne, to będzie bez wątpienia najbardziej amerykański rok w działalności Wydawnictwa Poznańskiego! Rozpocznie się od publikacji fascynującej książki Stephena R. Bowna „Wyspa niebieskich lisów” (w przekładzie Krzysztofa Cieślika i Macieja Miłkowskiego) opisującej legendarną, choć pełną dramatyzmu wyprawę Beringa na Alaskę. Nie zabraknie też opowieści o heroicznych czynach tych, którzy własnym wysiłkiem zbudowali Amerykę („Pionierzy” Davida McCullougha w przekładzie Jana Szkudlińskiego). Najlepsze zostawiono na koniec: w październiku ukaże się „Historia Stanów Zjednoczonych” Jill Lepore (również w tłumaczeniu Szkudlińskiego) w nowej, intrygującej interpretacji. Autorka śledzi drogę Amerykanów do demokracji od czasów pierwszych zdobywców i imigrantów po izolacjonistów, od niewolników po ich właścicieli, od prasy drukarskiej do Facebooka. Pokazuje, że te sprzeczności budują naród, który chce walczyć o sens swojej historii.
Rok 2020 w literaturze eko należeć będzie do gatunków powszechnie rozpoznawalnych, ale wciąż słabo poznanych. W marcu Jacek Karczewski zaprosi nas do tajemniczego świata ptasich łowców („Noc sów. Opowieści z lasu”), w czerwcu ukaże się kolejna książka nagradzanego brytyjskiego pisarza Roberta Macfarlane’a („Podziemia. W głąb czasu” w przekładzie Jacka Koniecznego), który odsłoni przed nami to, co ukryte pod naszymi stopami. Natomiast obdarzony wyjątkowo „wszystkożerną” ciekawością świata John Lewis-Stempel (autor nagradzanego „Prywatnego życia łąki”) tym razem wprowadzi nas w sam środek zajęczego królestwa mieszczącego się na pewnym… polu uprawnym.
Dla wszystkich fanów biografii mamy dobre wieści! W 2020 roku ukażą się biografie dwóch niezwykłych osobowości – postaci niejednoznacznych, skomplikowanych i kontrowersyjnych. Z jednej strony polskiego pisarza i podróżnika Arkadego Fiedlera, z drugiej zaś amerykańskiego inżyniera serbskiego pochodzenia, a przede wszystkim wynalazcy i odkrywcy – Nikoli Tesli.
Najlepsze na koniec: w 2020 roku startujemy z nową serią wydawniczą! W popularnonaukowej serii ZROZUM ukaże się w nadchodzącym roku sześć książek, które przybliżą nam funkcjonowanie świata i opowiedzą go w wyjątkowo ciekawy sposób. Jako pierwsza do sprzedaży trafi „Co nas (nie) zabije. Największe plagi w historii ludzkości” autorstwa Jennifer Wright (w przekładzie Macieja Miłkowskiego). Dowiecie się z niej jak i dlaczego zabić was mogą brudne ręce, taniec, seks i… w zasadzie wszystko. Poznacie również drogę bohaterów, którzy walczyli z chorobami.