Aktualności
Razem czyta się lepiej - weź udział w skandynawskim maratonie czytelniczym!
30.01.2024

Razem czyta się lepiej - weź udział w skandynawskim maratonie czytelniczym!

Serdecznie zapraszamy Was do wzięcia udziału w maratonie czytelniczym twórczości Karin Smirnoff, który trwa od 22.01. do 29.02.2024 roku. Ta wyjątkowa autorka zelektryzowała Szwecję swoją trylogią o burzliwych losach silnej bohaterki, janykippo. W polskim przekładzie książki ukazały się w naszej Serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich, w znakomitym przekładzie Agaty Teperek.

Dlaczego warto sięgnąć po twórczość Karin Smirnoff?

Zapewniamy, że trylogia szwedzkiej autorki nie przypomina niczego, co wcześniej czytaliście. Oryginalny język, intrygująca forma i wartka fabuła sprawiają, że książki Smirnoff wciągają od pierwszych stron.

Pierwszy tom, „Pojechałam do brata na południe”, rozpoczyna historię janykippo, która powraca do domu rodzinnego na północy Szwecji, choć nie jest to zwykła podróż. Wraca do miejsca, gdzie mieszkają demony jej przeszłości, do miejsca, z którego już raz uciekła. Powrót sprawia, że na nowo musi skonfrontować się z niełatwymi relacjami, przeżyć traumy z okresu dorastania i naprawić wiele błędów.

W drugiej, jeszcze bardziej emocjonującej części, „Jedziemy z matką na północ”, jana wraz z bratem muszą zmierzyć się ze śmiercią matki. Chcąc spełnić jej życzenie o pochówku w rodzinnej wiosce na północy, trafiają do społeczności, która nie jest im przyjazna. Jej mieszkańcy żyją według surowych zasad religijnych, gdzie wiele rzeczy jest zakazanych, a wszystkim rządzi patriarchat. W jaki sposób życie w tej osobliwej wiosce wpłynie na rodzeństwo kippo?

Natomiast w finale trylogii, „Wracam do domu”, w wyniku tragicznego wypadku bohaterka zostaje sama i musi zdecydować, co dalej. Wyjazd z rodzinnej wsi i udział w wystawie w Sztokholmie otwierają przed nią nowe możliwości, a także przypominają o nierozwiązanych sprawach sprzed lat. Czy powinna wrócić do domu i ludzi, którzy na nią czekają? A może nadszedł moment, aby odejść, nie oglądając się za siebie?

W jakiej kolejności czytać powieści?

  1. „Pojechałam do brata na południe”
  2. „Jedziemy z matką na północ”
  3. „Wracam do domu”

Trylogię możecie nabyć także w pakiecie w promocyjnej cenie.

Jak działa maraton?

W maratonie może wziąć udział każdy miłośnik dobrej literatury. Czytamy we własnym rytmie i tempie, ale dzielimy się postępami na swoich profilach w mediach społecznościowych (Instagram, Facebook, TikTok itd.), oznaczając posty i stories hasztagiem #czytamKarinSmirnoff.

Klub Książki Skandynawskiej

Jeśli lubisz literaturę skandynawską, a może jeszcze jej nie znasz i chciał(a)byś dowiedzieć się o niej więcej, koniecznie dołącz do naszego nowo powstałego Klubu Książki Skandynawskiej na Facebooku, który jest oficjalną platformą do wymiany wrażeń uczestników maratonu czytelniczego twórczości Karin Smirnoff – i nie tylko! To przestrzeń do dzielenia się przemyśleniami i inspiracjami, a także okazja do poznania miłośników dobrej literatury z Północy. Rozmawiamy zarówno o książkach (niezależnie od gatunku), kulturze, języku, jak również o wszystkim, co wiąże się ze Skandynawią.

W Klubie Książki Skandynawskiej znajdziesz:

  • informacje o najlepszych książkach ze Skandynawii,
  • dyskusje o literaturze i kulturze,
  • wspólne maratony i akcje czytelnicze,
  • inspiracje podróżnicze,
  • wywiady z tłumaczami, redaktorami i promotorami literatury skandynawskiej.Dołącz już dziś i rozwijaj swoją czytelniczą pasję!

Bestsellery