Aktualności
Piąta edycja Konkursu Reporterskiego została rozstrzygnięta!
28.11.2022

Piąta edycja Konkursu Reporterskiego została rozstrzygnięta!

 24 listopada 2022 roku w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu odbyła się uroczysta Gala wręczenia nagrody w V edycji KONKURSU REPORTERSKIEGO. Konkurs był organizowany przez Wydawnictwo Poznańskie. Wydarzeniem towarzyszącym gali były Dni Reportażu, odbywające się 23 i 24 listopada 2022.

Komisja konkursowa w składzie: Paulina Surniak, Kamil Bałuk, Monika Długa, Magdalena Kicińska, Cezary Łazarewicz, Adrian Stachowski wyłoniło cztery finalistki konkursu. W tym gronie znalazły się Beata Bialik, Dalia Mikulska, Daria Różańska-Danisz i Agnieszka Zielińska.

Decyzją jury laureatką V edycji Konkursu została Beata Bialik za projekt „Rodzinne Ogródki Działkowe. Opowieści z grządek i dykty”. Zwyciężczyni otrzymała oczywiście nagrodę pieniężną w wysokości 15.000 tysięcy złotych. Ponadto jej książka reporterska ukaże się w prestiżowej serii reporterskiej Wydawnictwa Poznańskiego. Serdecznie gratulujemy Laureatce oraz wszystkim wyróżnionym uczestniczkom Konkursu.

Uzasadnienie werdyktu:

Autorka nagrodzonego projektu zwróciła naszą uwagę na swoiste państwo w państwie – mikrokosmos, jakim są rodzinne ogródki działkowe, miejsce, w którym tradycja ściera się z nowoczesnością.  Opowiadając o działkowcach, chce opisać nasze społeczeństwo, z przymrużeniem oka, a jednocześnie całkiem poważnie. Jej konspekt ujął nas lekkością i wielostronnym podejściem do tematu. Książki reporterskie często zabierają nas w odległe rejony, tegoroczna laureatka chce jednak zostać blisko domu i opowiedzieć historie nas samych, a przy okazji naszego podejścia do przyrody, gruntów, architektury i sąsiadów.

Podczas Dni Reportażu, towarzyszących rozstrzygnięciu Konkursu, odbyły się trzy wydarzenia. Najpierw Kamil Bałuk przeprowadził warsztaty podcastowe dla osób, które chcą postawić pierwsze kroki jako podcasterzy. W Centrum Kultury Zamek odbyło się także spotkanie z Agatą Romaniuk, autorką książki Krótko i szczęśliwie. Historie późnych miłości. Poprowadził je Łukasz Pilip. W trakcie gali konkursowej jurorzy wzięli też udział w debacie na temat „Pierwszy reportaż, pierwsza książka… Jak to zrobić?”. Zarówno debata, jak i spotkanie z Agatą Romaniuk były tłumaczone na polski język migowy oraz transmitowane na żywo online.

 

Fot. Maciej Kaczyński (CK ZAMEK w Poznaniu)

Bestsellery