W dniu 11 listopada poznaniacy, jak cała Polska, świętują Dzień Odzyskania Niepodległości, oprócz tego w stolicy Wielkopolski hucznie obchodzi się znamienne dla miasta święto – Dzień Świętego Marcina. Co roku mieszkańcy Poznania mogą z tej okazji zajadać się tradycyjnymi wypiekami, jakimi są rogale świętomarcińskie. Swoim kształtem mają przypominać podkowę konia, którą – wedle legendy – zgubił koń Świętego Marcina. Ale to tylko jedna z wielu, niesamowitych ciekawostek z historii i dziejów Poznania. Jesteście zainteresowani, co jeszcze skrywa stolica Wielkopolski?
Jako Wydawnictwo Poznańskie, ściśle związane z historią Poznania, wydajemy Posnaniana – w których znajdziecie szereg wartych poznania i przeczytania pozycji:
Marek Rezler, „Mity o Poznaniu” – to wspaniała książka o ponadtysiącletniej historii Poznania. Autor przypomina o najważniejszych wydarzeniach, zapomnianych historiach oraz roli miasta i jego mieszkańców w dziejach całej Polski, rozprawia się także z fałszywymi mitami o mieście, które narosły w świadomości poznaniaków, konfrontując je z prawdą historyczną. Opowiada m.in. o okupacji niemieckiej, powstaniu wielkopolskim, a także o tym, co w Poznaniu robili wielcy ludzie, tacy jak Napoleon, Chopin czy Piłsudski.
Filip Czekała, „Historie warte Poznania” – jeśli pragniesz wybrać się w sentymentalną podróż do minionego wieku, to jest to książka idealna dla Ciebie. Napisana niezwykle płynną i lekką narracją przeprowadza czytelnika przez wyjątkowe historie i wspomnienia mieszkańców stolicy Wielkopolski. Filip Czekała zdradza, jak powstały najsłynniejsze Międzynarodowe Targi Poznańskie czy dzielnice takie jak Rataje lub Chwaliszewo. Książka obfituje w codzienne, niemniej ciekawe, historie jak choćby ta o ślubie poznańskiej pary, na którym zagrał zespół Iron Maiden.
Krzysztof Kwaśniewski, „Legendy poznańskie” – doskonale opracowany zbiór legend, anegdot i żartobliwych opowieści związanych z Poznaniem. Od Krzysztofa Kwaśniewskiego dowiesz się, po której stronie ulicy spacerują duchy i dlaczego diabeł kusił Poznaniaków nad Wartą. Autor odkrywa historię najdawniejszą, sięgającą początków założenia miasta.
Filip Czekała, „Miasto nie do Poznania” – druga część ciekawostek o Poznaniu zaraz po „Historiach wartych Poznania”, a zarazem kolejny wyjątkowy zbiór opowieści o poznańskich miejscach i mieszkańcach. Co robił szachinszach Iranu na Ratajach? Jak nazywał się Poznaniak, który był o krok od lotu w kosmos? Czym groziła jazda tramwajem „na winogrona”? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie na kartach „Miasta nie do Poznania”!
Filip Czekała, Tomasz Mikszo, „Pewuka. Cud nad Wartą” – przypominacie sobie słynną Powszechną Wystawę Krajową z 1929 roku? To właśnie Pewuka. Jej obszar był trzy razy większy niż obecne Targi Poznańskie, a zainteresowanie nią było tak wielkie, że wyprzedano aż cztery i pół miliona biletów. Autorzy książki wskrzeszają jej dawną świetność, opowiadając o sensacjach, skandalach i żartobliwych anegdotach, które się wówczas wydarzyły.
Marek Rezler, „Fredry 8” – książka dla nas szczególnie wyjątkowa, gdyż opisuje historię Wydawnictwa Poznańskiego, jego początki, niepewne ruchy, zmieniające się cele oraz wspaniałe projekty.
Książki o Poznaniu adresowane są nie tylko do mieszkańców Wielkopolski, ale dla wszystkich ciekawskich i turystów, którzy chcą zagłębić się w lokalną historię i odkryć niesamowite dzieje i tajemnice miasta koziołków. Dzięki licznym fotografiom zamkniętym w publikacjach, podróż w przeszłość staje się bardziej namacalna i naprawdę inspirująca!