Aktualności

Wydaje nam się... od 65 lat! Świętujemy urodziny
17.06.2021

Wydaje nam się... od 65 lat! Świętujemy urodziny

Wszystko zaczęło się 1 lipca (pamiętnego) 1956 roku, kiedy to powołano do życia Wydawnictwo Poznańskie.

„Wreszcie 1 lipca 1956 r. zarządzeniem nr 55 z dnia 27 czerwca tegoż roku prezes Centralnego Urzędu Wydawnictw oficjalnie powołał do istnienia państwowe przedsiębiorstwo pod nazwą „Wydawnictwo Poznańskie”. W myśl § 3 tego zarządzenia „Przedmiotem działania przedsiębiorstwa jest wydawanie książek, broszur oraz wszelkiego rodzaju wydawnictw o tematyce społeczno-politycznej, rolniczej i literatury pięknej ze szczególnym uwzględnieniem problematyki niemieckiej i Ziem Zachodnich”. W dniu 21 sierpnia 1956 r. Wydawnictwo Poznańskie zostało wpisane do rejestru przedsiębiorstw państwowych.”

Zmieniały się okoliczności, linie wydawnicze, czasy, ale Wydawnictwo przetrwało i dziś – w zupełnie nowej formule – jest jednym z najprężniej działających domów wydawniczych w kraju. Niezmiennie przy #Fredry8 w Poznaniu.

Obecnie w skład Grupy Wydawniczej Wydawnictwa Poznańskiego wchodzą cztery imprinty: Wydawnictwo Poznańskie (literatura piękna, reportaże, książki historyczne i popularnonaukowe oraz biografie), Czwarta Strona (literatura obyczajowa i kryminalna), We need YA (literatura młodzieżowa) oraz Zygzaki (literatura dziecięca). Corocznie publikujemy około 140 tytułów, z czego 40% to przekłady z języków obcych, głównie z języka angielskiego, ale również z języka niemieckiego, holenderskiego, szwedzkiego czy izraelskiego. Wydawane przez nas książki zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia w ogólnopolskich konkursach, a w 2018 roku zdobyliśmy tytuł Wydawcy Roku.

Wierzymy, że dobra książka wymaga czasu i ten czas dla niej mamy. Nieustannie poszukujemy literackich pereł, a to, co odkryjemy, poddajemy wnikliwej analizie i selekcji. Właśnie dlatego nie ma u nas przypadkowych książek. Można natomiast liczyć na historie opowiedziane z pasją. Każdą z nich dopracowujemy, korzystając z naszego doświadczenia, merytorycznej wiedzy zespołu i tego, co łączy nas z Tobą – miłości do dobrej literatury. Jesteśmy sobie pisani!*

* since 1956
Zapraszamy Was do wspólnego świętowania – przygotowaliśmy dla Was specjalny Tydzień Jubileuszowy w wersji on- i offline.

PROGRAM OBCHODÓW 65-LECIA

1 LIPCA (czwartek): WIELKI KIERMASZ JUBILEUSZOWY przy #Fredry8
Zapraszamy Was do siedziby Grupy Wydawnictwa Poznańskiego na specjalny Kiermasz Jubileuszowy, podczas którego wszystkie nasze książki nabędziecie za połowę ceny! Literaturę piękną, reportaże, kryminały, literaturę dziecięcą i młodzieżową, książki obyczajowe, najlepsze pozycje historyczne i podróżnicze – każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Będą też urodzinowe ciasteczka z literackimi wróżbami!

Ponadto przygotowaliśmy akcję „65 buków na 65 lat Wydawnictwa Poznańskiego” – do każdej zakupionej na kiermaszu książki dołączamy sadzonkę buka. W ten sposób chcemy zachęcać do wrażliwości na naturę i działań #zmiłościdoplanety. Nie zastanawiaj się i WPadnij po buka!

                                 

2 LIPCA (piątek): POZNAJ HISTORIĘ WYDAWNICTWA POZNAŃSKIEGO i KULISY PRACY W WYDAWNICTWIE!
Podczas Jubileuszu odwiedzi nas specjalny gość obdarzony radiowym głosem, który od niedawna prowadzi przeciekawy podcast literacki… Nie możemy zdradzać jeszcze szczegółów, ale zapewniamy Was, że dowiecie się, jak wygląda praca w Wydawnictwie od kuchni oraz co skrywają mury przy Fredry 8!

3 – 4 LIPCA (sobota/ niedziela): POSADŹ SOBIE BUKA!
W jubileuszowy weekend będziemy sadzić buki – oglądajcie nasze stories na Instagramie, gdzie będziemy Wam zdawać relację z naszych nasadzeń! 🙂 Czekamy też na Wasze relacje: zdjęcie i nagrania możecie podsyłać na adres: wydawnictwo@wydawnictwpoznanskie.pl
5 – 7 LIPCA (poniedziałek – środa): WIELKA PROMOCJA URODZINOWA
W naszej księgarni Wydaje nam się od poniedziałku do środy czeka na Was promocja do -65% na wszystkie książki i e-booki całej Grupy Wydawnictwa Poznańskiego! Do każdego zamówienia dokładamy książkowe gadżety!
                                                   
6 LIPCA (wtorek): LIVE WYDAWNICZY „Wydaje nam się… od 65 lat!”
Jak wygląda praca w wydawnictwie? Jak to się stało, że z niewielkiego wydawnictwa naukowego staliśmy się jednym z najważniejszych i największych wydawnictw w Polsce? Kto pracuje na wydawniczy sukces? Jakie plany snujemy na przyszłość? Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas jubileuszowego lajwa „Wydaje nam się… od 65 lat”. Do rozmowy zaprosiliśmy Marka Daroszewskiego (który w wydawnictwie pracuje już 25 lat!) oraz Katarzynę Kończal (która w WP pracuje nieco krócej, ale czuwa nas wizerunkiem wydawnictwa oraz promocją literatury pięknej). Rozmowę poprowadzi Magda Genow-Jopek, która sama uczestniczyła w procesie narodzin nowego Wydawnictwa Poznańskiego!