Aktualności
27.11.2020

"Wierzyliśmy jak nikt" Rebekki Makkai Książką Roku!

Wspaniałe wieści! Powieść „Wierzyliśmy jak nikt” Rebekki Makkai w przekładzie Sebastiana Musielaka została wybrana Książką Roku wg magazynu „Książki. Magazyn do czytania”.

 

„Wierzyliśmy jak nikt” to epicka powieść o przyjaźni i odkupieniu w obliczu tragedii, finalistka nagrody Pulitzera oraz National Book Award, a przy tym jedna z najważniejszych książek ostatnich lat wg „New York Timesa”, „The Washington Post” i „Entertainment Weekly”.
W 1985 roku młody Yale Tishman, dyrektor rozwoju chicagowskiej galerii sztuki, zamierza namieszać w środowisku amerykańskiej bohemy, wprowadzając na wystawę zbiór nadzwyczaj udanych obrazów z lat 20. Jego kariera zdaje się kwitnąć, ale wokół AIDS zbiera okrutne żniwo – przyjaciele Yale’a jeden po drugim umierają i wkrótce zostaje on niemal zupełnie sam.
Trzydzieści lat później Fiona, przyjaciółka Yale’a, próbuje odnaleźć w Paryżu swoją zaginioną córkę. Zatrzymuje się na pewien czas u starego przyjaciela, znanego fotografa, który przed laty uwiecznił chicagowską epidemię. Z czasem kobieta zdaje sobie sprawę, w jak wielkim stopniu wydarzenia sprzed lat mogą ukształtować nas samych i nasze relacje z najbliższymi.
Losy Yale’a i Fiony przeplatają się na przestrzeni lat, zabierając tym samym czytelników w rozdzierającą podróż przez lata osiemdziesiąte aż po chaos czasów współczesnych.

 

W uzasadnieniu Jury czytamy:

„Wierzyliśmy jak nikt” Rebekki Makkai opowiada o czasach epidemii i nietolerancji. Nie to jest jednak powodem, dla którego wybraliśmy ją na naszą książkę 2020 roku. Ta monumentalna powieść (ponad 600 stron), wciągająca do tego stopnia, że czytając ją, zapominamy o bożym świecie, a lektura staje się, paradoksalnie, czynnością ucieczkową, to rzadkie dziś ucieleśnienie ducha epickiego. Mówi rzecz jasna bardzo wiele o naszych czasach – odczuwanych jako czasy schyłku (lub przełomu) – a zarazem pozwala spojrzeć na nie bez emfazy i zacietrzewienia. Już z dystansu.

Ale to nie koniec dobrych wieści. Wśród finałowej dziesiątki znalazła się jeszcze jedna nasza książka, a mianowicie „Podziemia. W głąb czasu” Roberta Macfarlane’a w przekładzie Jacka Konecznego.

Pod ziemią umieszczamy to, co cenne, co kochamy lub chcemy chronić; niekiedy ukrywamy to, co szkodliwe. Jednak to, co zostało kiedyś pogrzebane w ziemi, może w niej trwać dłużej od nas. I może nieoczekiwanie uderzyć z wielką siłą.
W Arktyce złoża metanu wyciekają przez szczeliny w topniejącej wiecznej zmarzlinie. Na Syberii gigantyczny krater pochłonął dziesiątki tysięcy drzew. Cofające się lodowce zwracają ciała śmiałków, którzy próbowali zdobyć je lata temu. Natomiast w Grenlandii spod lodu wyłoniła się nieużywana baza rakietowa z czasów zimnej wojny, pełna odpadów chemicznych.
W epoce znaczącego wpływu człowieka na ekosystem i geologię naszej planety, w dobie permanentnego kryzysu, potrzeba zrozumienia krain podziemnych jest pilniejsza niż kiedykolwiek. Nie uciekniemy z niespokojnej teraźniejszości. Robert Macfarlane namawia nas, byśmy na nowo przemyśleli zmiany, które dotyczą nas wszystkich – teraz i tutaj, a w „Podziemiach” pokazuje nam nową perspektywę. Właściwe pytanie zatem brzmi: Co zostawimy po sobie?

 

 

Serdecznie zapraszamy Was do lektury! W naszej księgarni internetowej WYDAJE NAM SIĘ powieść Rebekki Makkai do 7.12 otrzymacie z rabatem -50%! 

Bestsellery