Aktualności
Solidarni z Ukrainą. Książka, która narodziła się z miłości do… Ukrainy i podróży, a stała się książką - cegiełką.
07.03.2022

Solidarni z Ukrainą. Książka, która narodziła się z miłości do… Ukrainy i podróży, a stała się książką - cegiełką.

Ukraina. Soroczka i kiszone arbuzy autorstwa Katarzyny Łozy, przewodniczki mieszkającej od 18 lat we Lwowie, to najnowsza książka w Serii Podróżniczej Wydawnictwa Poznańskiego. Wspólnie z Autorką zdecydowaliśmy, że przez pół roku cały dochód ze sprzedaży książki będzie przekazany na wsparcie działań Polskiej Akcji Humanitarnej SOS UKRAINA. Książka dostępna jest wyłącznie w naszej internetowej księgarni WydajeNamSię.pl.

Chcemy podzielić się z Wami historią powstania książki, która narodziła się z miłości do… Ukrainy i podróży, a stała się książką – cegiełką.

Ta książka miała ukazać się w innych okolicznościach. Kiedy dwa lata temu zaczynaliśmy nad nią pracować, chcieliśmy wydać tytuł, który pomoże nam poznać sąsiadów – zarówno tych zza naszej wschodniej granicy, jak i tych, którzy tak licznie żyją między nami. Chcieliśmy, aby Katarzyna Łoza – popularna przewodniczka po Lwowie – wskazała czytelnikom miejsca, które warto odwiedzić, i opowiedziała o historii i współczesności Ukrainy tak zajmująco, jak tylko ona potrafi. To miała być książka, którą można byłoby wrzucić do plecaka i ruszyć w fascynującą podróż po pięknym kraju. Dzisiaj to niemożliwe.

Kiedy pod koniec grudnia zeszłego roku autorka stawiała ostatnią kropkę, rosyjskie wojsko czekało już u granic Ukrainy. Jej opowieść kończy się w momencie zawieszenia i obawy – obawy, która się ziściła. Wojna trwa już w całej Ukrainie, nie tylko na wschodzie kraju. Miasta opisane przez Katarzynę Łozę – Kijów, Odessa, Chersoń, Charków – zostały zaatakowane przez Rosję w przerażającym akcie niesprowokowanej, brutalnej agresji. Oglądamy te miasta w telewizji i na ekranach naszych telefonów. Patrzymy na bombardowane budynki i ofiary wojny.

Książka trafiła do druku tuż przed rosyjską inwazją. Kiedy do niej doszło, zastanawialiśmy się razem z autorką, co zrobić – jak zareagować, jak pomóc. Nie zmieniliśmy ani przecinka. Zrozumieliśmy, że teraz to coś więcej niż książka podróżnicza. Teraz to opowieść o tym, co jest na szali – o tym, o co walczy bohaterski naród ukraiński, o bogatej historii, tożsamości, ale i normalnym życiu. Chcemy wspomóc ich w tej walce.

Razem z autorką zdecydowaliśmy, że przez pół roku cały dochód uzyskany ze sprzedaży książki w naszej internetowej księgarni WydajeNamSię.pl będzie przekazywany Polskiej Akcji Humanitarnej, która zbiera środki na pomoc dla Ukrainy i Ukraińców. Wierzymy, że kraj opisany w książce Katarzyny Łozy się odrodzi i do Ukrainy wróci pokój. Jakkolwiek ta wizja wydaje się odległa, kiedy spowija nas mrok wojny – musimy w nią wierzyć.

Książkę-cegiełkę kupisz TU

Wysyłka książek rozpocznie się 4 kwietnia.

Zachęcamy do wspierania działań Polskiej Akcji Humanitarnej SOS UKRAINA

 

Bestsellery