Aktualności
Poznaj literaturę irlandzką!
14.03.2024

Poznaj literaturę irlandzką!

Poznaj literaturę irlandzką!

Irlandia, lata 70., burzliwe czasy konfliktu, tzw. Kłopotów (ang. The Troubles). To właśnie łączy dwie świetne irlandzkie powieści: „Nasze winy” Louise Kennedy w przekładzie Kai Gucio i „Kolonię” Audrey Magee w tłumaczeniu Dobromiły Jankowskiej.

„Nasze winy” Louise Kennedy

 

 

Irlandia Północna, 1975 rok. „Nasze winy” to historia miłości w czasach wojennego terroru i bratobójczych bomb. Młoda nauczycielka Cushla stara się wieść wraz z matką spokojne życie w miasteczku w pobliżu Belfastu. Uczy w szkole parafialnej, a wieczorami pracuje w rodzinnym pubie. Tam poznaje protestanta Michaela, adwokata, który zdobył rozgłos, broniąc członków IRA. Kocha Irlandię, ale uważa, że nie warto dla niej zabijać. Wbrew rozsądkowi i okolicznościom, zawiązuje się między nimi romans. „Nasze winy” to poruszająca opowieść o codzienności w cieniu wiecznego zagrożenia, o życiu pozbawionym perspektyw, winie, wstydzie, nienawiści, współczuciu i przede wszystkim miłości. To obraz burzliwych czasów, w których każdy przejaw wolności staje się zdradą, a ataki i wybuchy dzieją się na tle zwykłego życia i codziennych obowiązków.

 

 

„Kolonia” Audrey Magee

 

Mała irlandzka wysepka, 1979 rok. Życie na wyspie płynie wolnym rytmem, który nagle zostaje zaburzony przez nieznanych przybyszów. Anglik Lloyd, będący malarzem, przybywa na wyspę w poszukiwaniu wyjątkowego światła i przestrzeni. Zależy mu na izolacji, tak żeby nic nie zaburzało jego weny. Francuz Jean-Pierre Masson, językoznawca, na wyspę przybywa, żeby badać dialekt jej mieszkańców. Jemu z kolei zależy na izolacji, aby nic nie zaburzało wyników jego badań. Mieszkańcy z zaciekawieniem przyglądają się spotkaniu tych dwóch osobowości. Jak bardzo ich pobyt wpłynie na wyspiarzy? Oraz jak oni sami zmienią się pod ich wpływem? W międzyczasie w ogarniętej wojną domową Irlandii dochodzi do eskalacji przemocy, a codziennie giną niewinni ludzie. „Kolonia” to czuła, ale i pełna niewygodnego humoru powieść, która pokazuje, jak ważne są więzi między ludźmi i poczucie wspólnoty – szczególnie wtedy, gdy w kraju panuje brutalny konflikt zbrojny. wojna domowa.

 

 

Sięgnij po te dwie wyjątkowe powieści, dzięki którym poznasz twórczość dwóch świetnych irlandzkich pisarek i dowiesz się więcej o niełatwej historii Irlandii.

Już teraz możesz je nabyć za jednym zamachem w promocyjnym pakiecie!

Bestsellery

32,94 zł 54,90 zł

35,94 zł 59,90 zł

32,94 zł 54,90 zł

29,94 zł 49,90 zł