Aktualności
Pomagamy Ukrainie!
12.04.2022

Pomagamy Ukrainie!

Wspierajcie nas w każdy możliwy dla was sposób. Jakkolwiek, ale nie ciszą – apelował prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, podczas ceremonii rozdania nagród Grammy. Jako Grupa Wydawnictwa Poznańskiego pracujemy nad kilkoma projektami pomocowymi na rzecz Ukrainy Pomagamy tak, jak umiemy najlepiej – poprzez literaturę. Zapraszamy Was do wspólnego wspierania Ukraińców i Ukrainek.

 

Książka-cegiełka Ukraina. Soroczka i kiszone arbuzy Katarzyny Łozy

Ta książka miała ukazać się w innych okolicznościach. Kiedy dwa lata temu zaczynaliśmy nad nią pracować, chcieliśmy wydać tytuł, który pomoże nam poznać sąsiadów – zarówno tych zza naszej wschodniej granicy, jak i tych, którzy tak licznie żyją między nami. Chcieliśmy, aby Katarzyna Łoza – popularna przewodniczka po Lwowie – wskazała czytelnikom miejsca, które warto odwiedzić, i opowiedziała o historii i współczesności Ukrainy tak zajmująco, jak tylko ona potrafi. To miała być książka, którą można byłoby wrzucić do plecaka i ruszyć w fascynującą podróż po pięknym kraju. Dzisiaj to niemożliwe.

Kiedy pod koniec grudnia zeszłego roku autorka stawiała ostatnią kropkę, rosyjskie wojsko czekało już u granic Ukrainy. Jej opowieść kończy się w momencie zawieszenia i obawy – obawy, która się ziściła. Wojna trwa już w całej Ukrainie, nie tylko na wschodzie kraju. Miasta opisane przez Katarzynę Łozę – Kijów, Odessa, Chersoń, Charków – zostały zaatakowane przez Rosję w przerażającym akcie niesprowokowanej, brutalnej agresji. Oglądamy te miasta w telewizji i na ekranach naszych telefonów. Patrzymy na bombardowane budynki i ofiary wojny.

Książka trafiła do druku tuż przed rosyjską inwazją. Kiedy do niej doszło, zastanawialiśmy się razem z autorką, co zrobić – jak zareagować, jak pomóc. Nie zmieniliśmy ani przecinka. Zrozumieliśmy, że teraz to coś więcej niż książka podróżnicza. Teraz to opowieść o tym, co jest na szali – o tym, o co walczy bohaterski naród ukraiński, o bogatej historii, tożsamości, ale i normalnym życiu. Chcemy wspomóc ich w tej walce.

Razem z autorką zdecydowaliśmy, że przez pół roku cały dochód uzyskany ze sprzedaży książki, dostępnej przez ten czas tylko w naszej internetowej księgarni WydajeNamSię.pl, będzie przekazywany Polskiej Akcji Humanitarnej, która zbiera środki na pomoc dla Ukrainy i Ukraińców. Wierzymy, że kraj opisany w książce Katarzyny Łozy się odrodzi i do Ukrainy wróci pokój. Jakkolwiek ta wizja wydaje się odległa, kiedy spowija nas mrok wojny – musimy w nią wierzyć.

Książkę-cegiełkę kupisz TUTAJ.

Książka Remigiusza Mroza „Wybaczam ci” po ukraińsku

Wychodząc naprzeciw potrzebie książek w języku ukraińskim, przygotowaliśmy wraz z autorem, Remigiuszem Mrozem, specjalny nakład bestsellera „Wybaczam ci”.
Wierzymy, że książka najpopularniejszego polskiego pisarza pozwoli kolejnym osobom na chwile relaksu i czytelniczego wytchnienia.
Książka po ukraińsku będzie dystrybuowana jako podarunek we współpracy z Fundacja Powszechnego Czytania. Ponadto część nakładu będzie dostępna w sprzedaży w naszej księgarni Wydaje nam się, a cały dochód zostanie przekazany na wparcie pomocowe dla Ukrainy za pośrednictwem Polska Akcja Humanitarna (PAH)
Bardzo dziękujemy drukarni Abedik Poznań za wsparcie przy projekcie!
Premiera książki „Вибачаю тобі”, czyli „Wybaczam Ci” w języku ukraińskim, w tłumaczeniu Magdaleny Jeż już 15 czerwca.

Dwujęzyczny zbiór bajek Bal u lamorożca. Polsko-ukraińskie bajki o przyjaźni Agaty Romaniuk

Bajki potrafią rozjaśnić mrok. Nawet ten najciemniejszy, wojenny. I dlatego przygotowujemy zbiór dziesięciu bajek o lęku, nadziei i sile przyjaźni dla ukraińskich dzieci przyjeżdżających do Polski. Napisze je Pani Wieczorynka, czyli Agata Romaniuk, która na żywo w internecie opowiada dzieciom bajki na pociechę. Zilustruje, przetłumaczy, przygotuje do druku zespół złożony z ukraińskich artystów, wspierany przez Zygzaki.
Książka po ukraińsku będzie dystrybuowana jako podarunek w kooperacji z fundacjami zajmującymi się pomocą dla Ukraińców i Ukrainek. Ponadto część nakładu będzie dostępna w sprzedaży w naszej księgarni Wydaje nam się, a cały dochód zostanie przekazany na wsparcie pomocowe dla Ukrainy za pośrednictwem Polskiej Akcji Humanitarnej. 

Premiera książki już 29 czerwca!

Staż w redakcji Wydawnictwa Poznańskiego dla Ukraińców i Ukrainek

Zapraszamy na trzymiesięczny staż do naszej redakcji!

Od kilku lat bierzemy udział w programie stażowym dla studentów PROGRAM KARIERA organizowanym przez Polską Radę Biznesu. W tym roku zdecydowaliśmy się uruchomić dodatkowy staż dla osób z Ukrainy. Głównym zadaniem stażysty/ki będzie koordynowanie naszych projektów pomocowych dla Ukrainy. Szczególnie liczymy na zgłoszenia kandydatów z doświadczeniem uchodźczym lub migracyjnym.

Więcej szczegółów i zgłoszenia TUTAJ. 

Bestsellery