Aktualności
Pięć książek idealnych na końcówkę wakacji!
26.08.2022

Pięć książek idealnych na końcówkę wakacji!

Wakacje powoli dobiegają końca, ale lato wciąż trwa, rozpieszczając nas słoneczną pogodą. Dlatego przygotowaliśmy dla Was wybór pięciu książek, które idealnie sprawdzą się na końcówkę lata!

 

„Hard Land” Benedicta Wellsa (tłum. Victor Grotowicz)  

 

To chwytająca za serce powieść o dorastaniu i odkrywaniu samego siebie – historia jednego lata, które zmienia wszystko w życiu głównego bohatera! Szesnastoletni Samuel przeżywa jednocześnie najlepsze i najgorsze wakacje w swoim życiu. Jego chora na raka matka przegrywa walkę z chorobą, okrywając żałobą całą rodzinę. Chłopak musi zrezygnować z domatorskiego stylu życia i rozpoczyna pracę w lokalnym kinie. Dzięki temu niedługo później znajduje przyjaciół oraz po raz pierwszy się zakochuje. „Hard Land” to niezwykle życiowa powieść, łącząca słodycz i gorycz przeżyć dorastającego człowieka zmuszonego wkroczyć w dorosłość. Dotkliwa, pełna miłosnych i radosnych uniesień oraz przykrych doświadczeń ujmuje emocjonalnością i intymnością.

 

 

 

 

„Córka rzeźnika”  Yaniva Iczkovitsa (tłum. Anna Halbersztat)

Zawrotna, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji powieść osadzona w realiach XIX-wiecznej, żydowskiej społeczności na Polesiu. Główna bohaterka – Frania Kajzman, matka pięciorga dzieci – w środku nocy opuszcza swoje miasteczko, dziwiąc pobliskich mieszkańców. Kobieta przejęta złym stanem psychicznym swojej siostry Mindy, pragnie odnaleźć jej męża, który jakiś czas temu opuścił rodzinę. Nic nikomu nie mówiąc, razem ze swoim towarzyszem i woźnicą Żiżkiem wyruszają w podróż pełną intrygujących zdarzeń, niebezpieczną, a zarazem bardzo ciekawą. Wciągająca, napisana prostym językiem książka Iczkovitsa nosi cechy powieści łotrzykowskiej, zakrapiana sporą porcją dobrego humoru.

 

 

 

 

 

„Ciche wody” Sarah Moss (tłum. Paulina Surniak)

 

Okrzyknięta najlepszą powieścią Sarah Moss, za którą otrzymała nagrodę literacką Orwell Prize. Fabuła książki rozgrywa się w przeciągu zaledwie jednego, bardzo ulewnego dnia w Szkocji. Dwanaście osób przyjechało na letni kemping, chcąc wykorzystać swój urlop jak najlepiej. Pech chciał, aby burzliwa pogoda zamknęła ich w domkach, bez możliwości wyjścia na zewnątrz. Każda z dwunastu postaci prowadzi narrację, opowiadając o swoją historię. Sarah Moss buduje wspaniałe portrety psychologiczne na tle mrocznego, deszczowego klimatu. Bohaterowie przedstawiają swoje myśli i uczucia, które często są przepełnione nudą, irytacją oraz potęgującym uczuciem osamotnienia i izolacji.

 

 

 

„Miasto w chmurach” Anthony’ego Doerra (tłum. Jerzy Kozłowski)

 

Wielowątkowa powieść szkatułkowa zachwycająca lekkością, baśniowością oraz intrygującą konstrukcją. Pięciu różnych bohaterów osadzonych w zupełnie innym miejscu i czasie, łączy jedno dzieło literackie – historia Aetona napisana przez starożytnego Greka Diogenesa. Aeton pragnął odnaleźć podniebny raj, w swoich podróżach co roku zamieniając się w osła, później rybę, a na końcu wronę. Dla bohaterów: Konstance, Zeno, Seymoura, Anny i Omeira opowieść staje się inspiracją, bodźcem dodającym odwagi by marzyć. Napisana pięknym, ujmującym językiem oczarowuje czytelnika i najlepiej oddaje to, co literatura piękna ma do zaoferowania. To zdecydowanie najpiękniejsza powieść o miłości do książek od czasów Zafona!

 

 

 

„Ten dziwny wiek” Kiley Reid (tłum. Paulina Surniak)

Tak lekkiej i dowcipnej książki, która jednocześnie mówi o ważnych tematach społecznych dawno nie czytaliście! Powieść skupia się wokół Emiry, czarnej kobiety, która opiekuje się dzieckiem wysoko usytuowanej, białej Alix Chamberlain. Pewnego razu w sklepie Emira ze względu na swój kolor skóry i uprzedzenia rasowe, zostaje oskarżona o porwanie owego dziecka. Alix za wszelką cenę stara się udowodnić, że nie jest rasistką i wstawia się za opiekunką, która podchodzi do jej pomocy podejrzliwie i nieufnie. „Ten dziwny wiek” uzmysławia, że pomimo, że nasze czasy obfitują w slogany nawołujące do tolerancji i wzajemnego poszanowania inności, to rasizm jest wciąż obecny w naszej mentalności, sprytnie ukryty pod podszewką powierzchowności. A poza tym czyta się tę powieść wyśmienicie – prawdziwy page-turner!

Bestsellery