Aktualności
Kim jest Sarah Moss?
11.07.2022

Kim jest Sarah Moss?

Sarah Moss jest brytyjską pisarką i wykładowczynią akademicką. Opublikowała łącznie osiem powieści oraz szereg tekstów naukowych. Jej książki zostały nominowane do Women’s Prize for Fiction, RSL Ondaatje Prize, Wellcome Book Prize i Orwell Prize. Mimo że została doceniona za granicą, w polskich mediach mało kiedy się o niej słyszy. Zmieńcie to razem z nami! 

 

 

Sarah Moss urodziła się w Glasgow, dorastała w Manchesterze, z którego przeprowadziła się na studia do Oxfordu. W ich trakcie obroniła dyplom z literatury angielskiej, po którym postanowiła kontynuować swoją karierę akademicką. Następnie w latach 2004 – 2009 wykładała na Uniwersytecie w Kent. Po opublikowaniu w 2009 roku swojej pierwszej powieści Cold Earth, przeniosła się na Islandię, gdzie nadal uczyła. Dwa lata, które spędziła w Reykjavíku zainspirowały ją do napisania reportażu Names for the Sea: Strangers in Iceland.  Po otrzymaniu stanowiska starszej wykładowczyni na Uniwersytecie Exeter, zamieszkała w Kornwalii, skąd wyprowadziła się do Warwick, w którym wykładała na miejscowej uczelni oraz sprawowała posadę dyrektorki programu zajmującego się kreatywnym pisaniem. Obecnie mieszka w Szkocji. 

Książki Sarah Moss zostały docenione przez krytyków w licznych konkursach literackich na całym świecie, skupiając wokół siebie wierne grono fanów wyczekujących kolejnych premier. Autorka nie stroni od trudnych i kontrowersyjnych tematów takich jak m.in przemoc, rodzicielstwo, płeć, podział obowiązków oraz przemian społecznych w XXI wieku. Odnosząc się do samych wywiadów udzielonych przez pisarkę, można dojść do wniosku, że część z nich jest wątkami autobiograficznymi. Mimo że stale przewijają się w jej twórczości, to  zostają podejmowane na całkowicie różne sposoby, sprawiając że książki diametralnie się od siebie różnią.  Być może to właśnie charakterystyczne, surowe pióro Sarah Moss i  prywatny stosunek do poruszanych kwestii sprawia, że  powieści autorki są autentyczne i wzbudzają cały wachlarz silnych emocji, które pozostają w czytelnikach na długi czas po lekturze.  

W Grupie Wydawnictwa Poznańskiego ukazały się cztery powieści autorki, wszystkie w przekładzie Pauliny Surniak: 

 

 

Nocne czuwanie (Data premiery: 2017-05-22)

Anna, rozdarta między potrzebami swoich dzieci a obowiązkami domowymi, próbuje kontynuować pracę nad książką. Bohaterka mieszka odcięta od świata na niewielkiej szkockiej wyspie, którą jej mąż odziedziczył w spadku. Pewnego dnia odkopuje w swoim ogrodzie szkielet małego dziecka. Anna – z wykształcenia historyk – zaczyna własne dochodzenie. Być może odkrywając sekrety wyspy, nauczy się, jak radzić sobie z wyzwaniami, które na jej drodze stawia życie?

Między falami (Data premiery: 2018-04-16)

Adam zajmuje się córkami i pisze książkę o historii katedry w Coventry. Pewnego dnia odbiera telefon ze szkoły swojej piętnastoletniej córki i dowiaduje się, że Miriam nagle upadła i przestała oddychać. Bez żadnej przyczyny. Od tej chwili Adam pogrąża się w wyczerpującym, przerażającym oczekiwaniu na to, co się może zdarzyć, na wyjaśnienia, których nikt mu nie może udzielić.

Między falami to książka o rodzicielskiej miłości, przytłaczającym lęku, chorobie i zdrowiu. O trudnej nastolatce i problemach małżeńskich. O pracy, płci i życiu rodzinnym w XXI wieku, o żonglerce, jaką jest codzienność. Jej lektura utwierdzi was w przekonaniu, że Sarah Moss to jedna z najbardziej oryginalnych i inteligentnych współczesnych pisarek.

Mur duchów (Data premiery: 2020-07-29)

Ojciec Silvie jest kierowcą autobusu, ale jego prawdziwa pasja to historia Wielkiej Brytanii. W trakcie letniego urlopu zabiera żonę i nastoletnią Silvie na obóz antropologiczny, którego uczestnicy odtwarzają życie w epoce żelaza wraz ze wszystkimi niedogodnościami. Obóz ma charakter naukowy, jednak zaciętość i bezkompromisowy charakter ojca Silvie sprawiają, że przeradza się on w spektakl dominacji mężczyzny nad rodziną. Pasja staje się obsesją, która prowadzi do ślepej wiary w konieczność praktykowania dawnych rytuałów, nawet za cenę ludzkiego życia.

Sarah Moss powraca do tematu rodzicielstwa, odkrywając jego mroczną stronę oraz wciąż niesłabnącą siłę patriarchatu. Bezradność ofiar miesza się z ich niewypowiedzianym pragnieniem buntu. A pytanie o sprawiedliwość rozbrzmiewa na równi z uznaniem dla literackiego talentu Moss.

To opowieść o murach, jakie budujemy wokół siebie, bojąc się wszelkiej inności. Sarah Moss posiada umiejętność opowiadania o wielkich sprawach przez pryzmat pozornie zwykłych zdarzeń, zwyczajnych ludzi i codziennych problemów. – Anna Dziewit-Meller

Ta wyprawa do prehistorii pokazuje, jak bardzo wiedza zapisana jest w naszych ciałach. Oraz władza. Władza ojca i ciało córki to główni bohaterowie tej opowieści o archeologicznym surwiwalu. – Kinga Dunin

Ciche wody (Data premiery: 2022-06-29)

Szkocja. Lato. Od kilku dni pada bez przerwy. Pogoda jest dziwna, nawet jak na Szkocję, a zasnute chmurami niebo nie zwiastuje szybkiej zmiany. Dwanaście osób, które wraz z rodzinami spędzają wakacje na kempingu, jest coraz bardziej znudzonych i zirytowanych bezczynnością.

Kobieta, która biegnie, jakby przed kimś uciekała, rodzeństwo spacerujące po plaży, para emerytów wspominająca dawnych sąsiadów, nastolatek samotnie wiosłujący w swoim czerwonym kajaku. Dotychczas zajęci tylko sobą zaczynają zwracać uwagę na matkę i córkę, które wyróżniają się od pozostałych. Kim są i dlaczego z ich domku co noc dobiegają dźwięki zakłócające spokój pozostałym?

Postaci Moss nudzą się mistrzowsko i ostentacyjnie, zamknięte na szkockim kempingu w strugach ulewy. W zimnej wilgoci nic nie iskrzy i iskrzyć nie może – do czasu…  – Olga Wróbel, Kurzojady

Jeśli macie ochotę poznać bliżej twórczość Sarah Moss, koniecznie zajrzyjcie do księgarni internetowej naszego wydawnictwa – Wydaje nam się, gdzie dostępne są wszystkie książki autorki w okazyjnych cenach.