Aktualności
Czas na Alaskę!
24.01.2022

Czas na Alaskę!

Kto z Was kiedykolwiek marzył o rzuceniu wszystkiego i wyjechaniu w… no właśnie, a może by zostawić już te słynne Bieszczady i wybrać się w jeszcze bardziej odosobnione miejsce? Czas na Alaskę!

Alaska stanowi dla wielu obiekt fascynacji – dla jednych oznacza nieskalaną ludzkim śladem dziką naturę, dla innych pierwsze skojarzenie to chwytający za serce film Into the wild. Jej bezkresne tereny oraz nieokiełznana natura przyciągają wędrowców niczym magnes. Dla Damiana Hadasia Alaska była spełnieniem najgłębszego podróżniczego marzenia. Jego książka, Alaska. Przystanek na krańcu świata, to najnowsza pozycja w serii podróżniczej Wydawnictwa Poznańskiego okraszona przepięknymi fotografiami. Jest to zarazem kolejna literacka podróż spod koła podbiegunowego – zaraz obok Szwecji, Norwegii czy Finlandii (tu linki do tych książek z serii podróżniczej).

Damian Hadaś to wałbrzyszanin, który po kilku latach spędzonych na ukochanej Islandii szczęśliwym zbiegiem okoliczności trafił na Alaskę. Miłośnik górskich wędrówek, parków narodowych Stanów Zjednoczonych i obserwacji zwierząt w naturalnym środowisku. Z wykształcenia jest inżynierem środowiska, a z zawodu i pasji – przewodnikiem oraz organizatorem wycieczek i wypraw na niceland.pl.

Największy stan całej Ameryki (ponad pięciokrotnie większy od Polski!), do którego stolicy nie prowadzą żadne drogi lądowe, stał się dla Damiana Hadasia miejscem na spędzenie swojego życia.

„Ośmielony nadmiarem czystego powietrza, 11 maja 2017 roku, w przepiękny, słoneczny dzień, wpatrując się w ocean, po raz pierwszy wypowiedziałem na głos słowa: Mógłbym tu zamieszkać”.

Łosie, wulkany, trzęsienia ziemi, zorza polarna – książka Hadasia szczerze opowiada o realiach życia wśród nieokiełznanej natury, gdzie potęga żywiołów nierzadko daje o sobie znać. Autor przeprowadza nas przez osobistą wiwisekcję Alaski, przybliżając swoje życie na styku płyt tektonicznych oraz pokazując jej niesamowite uroki, które sprawiły, że już od pierwszej wizyty zakochał się w tym miejscu. Przekazuje nam solidną dawkę alaskańskiej historii, oprowadza po stolicy Anchorage oraz ujawnia mroczne i jasne strony życia w miejscu, gdzie zima trwa 9 miesięcy.

Jaka naprawdę jest Alaska? Jak żyje się w miejscu, które wydaje się zbyt dzikie do osiedlenia się? Kim są jej rdzenni mieszkańcy?

Odpowiedź na te i inne pytania nurtujące każdego pasjonata Alaski znajdziecie w książce Damiana Hadasia, który odsłania prawdziwe oblicze największego stanu w Ameryce. To szczera opowieść prowadzona subiektywnym okiem podróżnika: o historii, przyrodzie oraz życiu zwykłych ludzi – mieszkańców Alaski, którzy najlepiej czują się z dala od zgiełku miasta. Autor prowadzi nas przez miejsce pełne nieoczywistych kontrastów. Podczas lektury zdacie sobie sprawę, że kraina tajgi i tundry to nie tylko cel najskrytszych podróżniczych marzeń, lecz także miejsce, gdzie malownicza przyroda nieustannie stawia opór człowiekowi, a amerykański konsumpcjonizm i miliardowe interesy zderzają się z życiem w przyczepach.

„Ta książka nie jest kompendium wiedzy o Alasce, ale raczej zbiorem własnych i cudzych doświadczeń, rozmów oraz legend, w których granice prawdy i mitu dawno się już zatarły. To opowieści o bohaterach, poszukiwaczach przygód, tyranach i ich ofiarach. […] Znajdziecie tu obalone mity, trochę powielonych stereotypów, sporo półprawd, kilka niewygodnych pytań i bardzo subiektywne wnioski”.

„Alaska. Przystanek na krańcu świata” Damiana Hadasia to pasjonujący zbiór wnikliwych refleksji o najbardziej tajemniczym stanie Ameryki.

Ola Sójka