Letni odpoczynek to doskonała okazja, aby wybrać się w podróż… czytelniczą! Poszerzyć horyzonty, odkryć fascynujące miejsca i nabrać dystansu do spraw, które zaprzątają nam myśli. Niezapomniane przygody są w zasięgu ręki – czekają na kartach wyjątkowych biografii i książek z Serii podróżniczej.
Pierwszy przystanek – Hiszpania, czyli „Sobremesa. Spotkajmy się w Hiszpanii” Mikołaja Buczaka
Tekst Mikołaja Buczaka, lektora języka hiszpańskiego, to nietypowy przewodnik po kraju pełnym słońca i turystów. Autor omawia liczne elementy hiszpańskiej kultury. Bierze na tapet język, historię, kuchnię i tradycje. Pisze także o mieszkańcach Hiszpanii – ich przyzwyczajeniach, humorze i o tym, jak radzą sobie z historycznymi podziałami. „Sobremesa” oddaje specyficzny klimat miejsca, w którym sjesta i miłość do biesiadowania stanowią nieodłączną część życia.
Kolejny postój – „Dania. Tu mieszka spokój” Sylwii Izabeli Schab
Dania to nieoczywisty kierunek turystyczny. Może nie spotkamy tu zbyt wielu wakacyjnych kurortów, ale za to ten „mały kraj o trudnym języku” ma do zaoferowania dużo, dużo więcej. Sylwia Izabela Schab, filolożka duńska i wykładowczyni akademicka, zabiera czytelnika w fascynującą podróż po państwie znanym z hygge. Opowiada o architekturze, designie, kuchni i historii. Kreśli również obraz duńskiego społeczeństwa, które od lat w rankingach poziomu szczęścia plasuje się na podium.
Dookoła świata z wielkim odkrywcą, czyli książka „Człowiek, który zrozumiał naturę. Nowy świat Aleksandra von Humboldta” Andrei Wulf (tłum. Katarzyna Bażyńska-Chojnacka, Piotr Chojnacki)
Losy Alexandra von Humboldta przypominają bardziej powieść przygodową niż rzeczywistość. Ten wyjątkowy naukowiec podczas podróży po Ameryce Łacińskiej badał lasy równikowe, przemierzał rzeki pełne krokodyli i wspinał się na szczyty wulkanów. Jego odkrycia inspirowały wielkie postacie tamtych czasów, takie jak Napoleon, Darwin czy Bolivar. Do dziś wkład Humboldta w nauki przyrodnicze pozostaje nie do przecenienia. Jako pierwszy wskazał, że działalność człowieka prowadzi do zmian klimatycznych, dlatego tak ważna jest ochrona środowiska.
Wyprawa w nieznane z biografią „Amundsen. Ostatni wiking” Stephena R. Bowna (tłum. Krzysztof Cieślik)
Życie podróżnika to nieustanna przygoda. Stephen R. Bown w książce „Amundsen. Ostatni wiking” zabiera czytelnika tam, gdzie nikt wcześniej nie dotarł. Pierwszy zdobywca bieguna południowego to postać, która w ogromnym stopniu przyczyniła się do postępu badań w Arktyce i Antarktyce. Legendarny odkrywca dał się poznać również jako osoba nietuzinkowa i kontrowersyjna. Warto prześledzić fascynujące losy człowieka ze schyłku epoki ekspedycji badawczych.
Czemu książki o podróżach cieszą się popularnością?
- teksty te dostarczają ciekawostek na temat innych krajów – ich kultury, języka, historii i wielu innych aspektów,
- w publikacjach na temat podróży można znaleźć wiele przydatnych wskazówek i inspiracji,
- dzięki książkom podróżniczym, nie ruszając się z domu, można zwiedzić dziesiątki miejsc,
- zarówno czytanie, jak i podróżowanie kształci – ciekawe książki z motywem podróży to rozwijający sposób na spędzenie wolnego czasu.
Polecamy także inne doskonałe biografie i tytuły z Serii podróżniczej, które znajdziecie w naszej księgarni ww.wydajenamsie.pl