Aktualności
Książki, które dają wytchnienie i są ucieczką od rzeczywistości
20.09.2022

Książki, które dają wytchnienie i są ucieczką od rzeczywistości

Słoneczne lato powoli mija, ustępując miejsca szarej jesiennej rzeczywistości. Przed nami chłodniejsze, deszczowe dni, a codzienne obowiązki w postaci szkoły, studiów lub pracy nie sprzyjają pozytywnym nastrojom. Wychodząc naprzeciw jesiennej chandrze, przygotowaliśmy kilka pozycji książkowych z literatury pięknej, które pozwolą Wam odetchnąć, a także idealnie sprawdzą się na wydłużające się wieczory. Dzięki nim będziecie mogli zatopić się w lekturze i zapomnieć o problemach. Poniższa lista obfituje w porywające, epickie światy, które wciągną każdego czytelnika bez reszty. Przygotujcie się na prawdziwy książkowy eskapizm!

 

 

 

 

„Miasto w chmurach” Anthony’ego Doerra (tłum. Jerzy Kozłowski) – najnowsza powieść laureata nagrody Pulitzera, w której autor dał wyraz najwyższego kunsztu literackiego. Doerr zamknął w jednej powieści kilka osobnych historii osadzonych w różnym czasie i przestrzeni. Główni bohaterowie nigdy się ze sobą nie spotykają i nic o sobie nie wiedzą. Łączy ich tylko jeden starożytny tekst: opowieść o Aetonie, która stanowi dla nich główną inspirację, dodając odwagi, by marzyć. Brawurowo napisane „Miasto w chmurach” zachwyca zaklętym w baśniowość realizmem, a piękny i zarazem nieprzesadzony język Anthony’ego Doerra potrafi absolutnie oczarować.

 

 

 

 

„Córka rzeźnika” Yaniva Iczkovitsa (tłum. Anna Halbersztat) to epicka jazda bez trzymanki i zaproszenie do niesamowitej podróży w głąb XIX wieku. Izraelski pisarz przenosi nas na Polesie (tereny dawnego Imperium Rosyjskiego), wspaniale ukazując krajobraz małych żydowskich i polskich społeczności. To dynamicznie napisana powieść, z dozą wyrafinowanego humoru, pełna zawrotnych akcji i barwnych bohaterów. Główna bohaterka Fania Kajzman w środku nocy postanawia opuścić miasteczko Motol, nie informując nikogo o swoich planach. Jej nagłe zniknięcie wprawia lokalnych mieszkańców w osłupienie. Dlaczego Fania Kajzman tak postąpiła? Co się z nią działo i gdzie zaprowadził ją los?

 

 

 

 

 

 

„Wierzyliśmy jak nikt” Rebekki Makkai (tłum. Sebastian Musielak) – absolutny bestseller, według „New York Timesa” jedna z najważniejszych książek ostatnich lat, w Polsce Książka Roku 2020 według „Książek. Magazynu do Czytania”. To przejmująca powieść o kobiecie – Fionie – która podczas epidemii AIDS w Chicago w latach 80. przeżyła śmierć brata, a później w 2015 roku przyjeżdża do Paryża, by odnaleźć zaginioną córkę. Smutna i wzruszająca, a zarazem dająca nadzieję książka o miłości, przyjaźni, przezwyciężaniu bólu i stawianiu czoła chorobie. Przeszyta ciepłem i czułością chwyta mocno za serce i gardło.

 

 

 

 

 

 

 

„Ballada o lutniku” Wiktora Paskowa (tłum. Mariola Mikołajczak) – znakomita kameralna powieść bułgarskiego pisarza osadzona w realiach komunistycznej Sofii, przedstawia historię niezwykłej przyjaźni pomiędzy małym chłopcem Wiktorem a Georgem Henigiem – lutnikiem. Dzieło, w dużej mierze autobiograficzne, pisane jest z perspektywy wspomnień wrażliwego dziecka, którymbył Wiktor. Tematami wiodącymi dla powieści są muzyka, dorastanie, dojrzewanie, a także starość. Głębokie emocje płynące z powieści wzruszają i skłaniają do refleksji nad uciekającym życiem. To książka, która podbiła serca polskich czytelników, a przez krytyków Radia TOK FM została uznana za Książkę Roku 2021.

 

 

 

 

 

 

„Niebo w kolorze siarki” Kjella Westö (tłum. Katarzyna Tubylewicz) przenosi czytelnika w malownicze rejony Finlandii. Spokojnie płynąca fabuła skupia się na relacji łączącej trójkę młodych ludzi, która zaważy na całym ich dorosłym życiu. Główny bohater wspomina swoją przeszłość, błędy młodości, niełatwe wybory i rozterki moralne. „Niebo w kolorze siarki” uzmysławia, jak emocje i doświadczenia przeżyte w młodych latach kształtują dorosłego człowieka. Wyjątkowo angażująca powieść, w której wielu z nas może się odnaleźć. Przepadniecie bez reszty w świecie utkanym z emocji i słów.

Bestsellery