ZAPOWIEDZI WYDAWNICTWA POZNAŃSKIEGO 2023

Literatura piękna

W 2023 roku wydamy 16 zagranicznych powieści tłumaczonych z 6 języków (w tym bułgarskiego, irlandzkiego i fińskiego). Wydamy kolejne powieści naszych flagowych autorów i autorek: „Młody Mungo” Douglasa Stuarta (tłum. Macieja Studenckiego), „I Have Some Questions For You” Rebekki Makkai (tłum. Rafała Lisowskiego) czy „Mr Loverman” Bernardine Evaristo (tłum. Agi Zano). Nie zabraknie również kolejnych książek Noblistów: Abdulrazaka Gurnaha („Paradise” w tłum. Krzysztofa Majera) i Toni Morrison („Samoszacunek” w tłum. Kai Gucio) oraz wznowień kultowych książek – m.in. powieści „Światło, którego nie widać” Anthony’ego Doerra w przekładzie Tomasza Wyżyńskiego. Przyszły rok zdecydowanie będzie należał do silnych głosów kobiet – dzięki tak znakomitym książkom jak „Nasze winy” irlandzkiej pisarki Louise Kennedy (tłum. Kai Gucio), „Zanim zakwitną granaty” bułgarskiej autorki Rene Karabash (tłum. Marioli Mikołajczak), oszałamiającego debiutu „Assembly” Natashy Brown (tłum. Martyny Tomczak) czy „Maps of Our Spectacular Bodies” autorstwa nominowanej do Nagrody Bookera Maddie Mortimer (tłum. Agnieszki Walulik). W kultowej Serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich ukaże się w przyszłym roku aż 5 powieści, w tym wyczekiwane wznowienie powieści Tarjeia Vesaasa w nowym tłumaczeniu Marii Gołębiewskiej-Bijak.

Reportaż

W 2023 roku w serii reporterskiej ukażą się m.in. nowe książki Olgi Wiechnik, Stasi Budzisz, Szymona Opryszka i Anny Kiedrzynek. Olga Wiechnik, autorka świetnie przyjętych „Posełek”, w swojej drugiej książce rekonstruuje wojenne i powojenne losy platerówek, żołnierek z 1. Samodzielnego Batalionu Kobiecego im. Emilii Plater. Z historią zmierzy się też Stasia Budzisz – tym razem reporterka kieruje spojrzenie na rodzinne Kaszuby. Pełna tajemnic historia jej własnej rodziny staje się tłem dla opowieści o kaszubskiej tożsamości. Szymon Opryszek, laureat konkursu reporterskiego Wydawnictwa Poznańskiego i nagrody Pióro Nadziei, opublikuje niezwykle ważną książkę o globalnym kryzysie wodnym, a Anna Kiedrzynek, laureatka drugiej nagrody w konkursie European Press Prize, w wyczekiwanym debiucie opowie o życiu osób z doświadczeniem chorób psychicznych.

Wiedza

W lubianej serii Zrozum nie zabraknie autorów, którzy dzielili się wiedzą w poprzednich latach. Carl Zimmer w swojej nowej książce będzie się zastanawiał, czym jest życie. Maja Iwaszkiewicz tym razem przyjrzy się alchemii, poszukując historycznych korzeni kamienia filozoficznego. Antropolog i kognitywista, Dimitris Xygalatas („Ritual. How Seemingly Senseless Acts Make Life Worth Living”) przeprowadzi nas zawiłą ścieżką rytuałów codziennych i świątecznych, a astrofizyk Paul Sutter odpowie na pytanie, co może nas zabić w kosmosie. Jak co roku wspieramy kobiety nauki, dlatego przygotowujemy dwie książki popularyzatorek wiedzy: Paulina Łopatniuk w „Patologach na klatce” wprowadzi nas w świat patomorfologii, a językoznawczyni Martyna Zachorska, znana również jako Pani od feminatywów, poprowadzi śledztwo w sprawie feminatywów i stereotypów. W 2023 roku pojawią się zarówno kontynuacje naszych stałych serii historycznych, jak i zupełnie nowe pozycje. Do serii starożytnej dołączy książka Szymona Zdziebłowskiego o tajemnicach Wielkiej Piramidy. Wątki antyczne poruszy także Anna Jankowiak, znana jako Wiedźma od wiedzy, w pozycji poświęconej mitologicznym bestiom i stworzeniom. Po świetnie przyjętym „Czasie wilka” ukaże się nowa książka Haralda Jähnera (tłum. Moniki Kilis), tym razem o bujnym życiu lat 20. XX wieku. Nową serię słowiańską zapoczątkuje wznowienie „Religii dawnych Słowian”Dariusza Andrzeja Sikorskiego, a kontynuować ją będzie „Cywilizacja Słowian”Kamila Janickiego. Kamil Janicki w „Warcholstwie” dopełniającym bestsellerową „Pańszczyznę” przedstawi nam również ciemniejszą stronę szlachty. Pojawi się także wznowienie „Radziwiłłów” Witolda Banacha oraz książka Elinor Cleghorn „Unwell Women” (tłum. Pauliny Surniak) o historii leczenia kobiet. W przyszłym roku wydamy także świetne pozycje dla miłośników biografii: najbardziej wyczekiwane pamiętniki Alana Rickmana, biografię nieśmiertelnego zespołu The Beatles czy poruszające losy wdów, które straciły swoich mężów w arktycznej wyprawie Scotta.

Podróże i literatura eko

W 2023 roku dzięki serii podróżniczej będziemy mogli odwiedzić nadmorską Danię z Sylwią Izabelą Schab, malowniczą Słowację razem z Łukaszem Grzesiczakiem i coraz bardziej zyskującą na popularności Słowenię, o której napisze Zuzanna Cichocka. Razem z dziką serią (książki eko) już wiosną poznamy świat roślin, po którym oprowadzi nas ogrodnik Łukasz Skop, autor znakomicie przyjętego „Zielnika”. Wydamy również książkę Piotra Miklaszewskiego i Magdaleny Wilczewskiej o tym, jak wyruszyć na wycieczkę ze swoim psem.