ZAPOWIEDZI WYDAWNICTWA POZNAŃSKIEGO 2022

Literatura piękna

W literaturze pięknej wydamy w 2022 roku siedemnaście zagranicznych powieści. Stawiamy na tytuły ambitne, nagradzane i prestiżowe. Będzie to zdecydowanie „rok noblowski” – oprócz powieści tegorocznego laureata Literackiej Nagrody Nobla Abdulrazaka Gurnaha, wydamy też utwory Toni Morrison, pierwszej czarnej pisarki, która otrzymała Nagrodę Nobla. Wydamy powieści, które przełamują stereotypy, oddają głos mniejszościom oraz wyprzedzają trendy wydawnicze. Nie zabraknie też kolejnych książek naszych flagowych autorów i autorek, których powieści zdobyły rozgłos w poprzednich latach – Roya Jacobsena czy Bernardine Evaristo. Wszystkie książki przetłumaczą dla nas uznani polscy tłumacze.

Reportaż

W 2022 roku seria reporterska powiększy się o kolejne tytuły. Swoją premierę będzie miał wyczekiwany reportaż Karoliny Rogaskiej o osobach pracujących seksualnie – bezkompromisowe, do bólu szczere, a jednocześnie empatyczne spojrzenie na świat i osoby na co dzień zmagające się ze stygmatyzacją, brakiem szacunku i niezrozumieniem. W serii pojawią się też ważne reportaże autorów zagranicznych. „Columbine” Dave’a Cullena powszechnie uznaje się za arcydzieło amerykańskiego reportażu – ta drobiazgowa, mistrzowsko poprowadzona i porażająca rekonstrukcja strzelaniny w liceum Columbine 20 kwietnia 1999 roku stanowi też błyskotliwe studium mechanizmów rządzącymi współczesnymi mediami. Mark Gevisser, autor „Różowej linii” przez 6 lat jeździł po całym świecie, by dokumentować losy osób LGBTQ+. Z jego obserwacji i analiz wyłania się drobiazgowo odmalowany obraz burzliwej współczesności i świata poprzecinanego różowymi liniami. Przypomnimy też – w nowej, „kropkowej” odsłonie – tytuły już lubiane przez naszych czytelników: „Grecja. Gorzkie Pomarańcze” Dionisiosa Sturisa i „Z miłości? To współczuję” Agaty Romaniuk. Agata Gać

Wiedza

Podróże i literatura eko

Dzięki serii podróżniczej czytelnicy będą mogli, bez wychodzenia z domu, zwiedzić Ukrainę i Albanię. O tym, jak żyje się w Ukrainie, jak doświadczenie Majdanu zmieniło jej społeczeństwo i dlaczego do wróżki chodzi się tak samo często jak do cerkwi opowie Katarzyna Łoza, które od ponad 17 lat mieszka we Lwowie. Natomiast po mozaikowej rzeczywistości kraju, który znajduje się na samym dnie bałkańskiego kotła i kojarzony jest z mafią czy bunkrami oprowadzi Izabela Nowek, która od 10 lat tłumaczy Albanię turystom. W Dzikiej Serii, czyli literaturze eko Wydawnictwa Poznańskiego w pierwszej połowie 2022 roku pojawią się dwie wyjątkowe książki o przyrodzie: drugie wydanie Zrób ten zielnik Łukasza Skopa oraz Wild Places Roberta Macfarlane. Wszyscy, którzy podobnie jak my mają zielone naturoloubne serce będą mogli spróbować swoich sił w stworzeniu nietuzinkowego książkowego zielnika, a tych, którzy poczytać o relacji z dzikim światem, zabierzemy szlakiem nieznanych i omijanych przez turystów miejsc w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Bestsellery