Aktualności

Jeden… dwa… trzy… wolność – Czy wiesz o niej wszystko?
10.11.2020

Jeden… dwa… trzy… wolność – Czy wiesz o niej wszystko?

Jeden… Dwa… Trzy… I Polska wraca na mapy. Niech nikogo nie zmyli ta rymowanka – wiemy, ile pokoleń walczyło o wolność, którą odzyskaliśmy po 123 latach. Wiemy. Ale czy wszystko?

Swój byt jako niepodległy kraj Polska rozpoczynała zniszczona, rozgrabiona, bez ustalonych granic, bez administracji centralnej i regionalnej, władzy ustawodawczej i sądowniczej. Z dnia na dzień stała się suwerennym krajem, lecz wciąż obowiązywały przepisy ustanowione przez zaborców, w którym nadal rządzili urzędnicy wyznaczeni przez Moskwę, Berlin i Wiedeń.

11 listopada 1918 r. niewielu było Polaków, którzy zdawali sobie sprawę, że taki świat, jaki znali od ponad 100 lat, przestaje istnieć. Z kolei dzisiaj – po ponad 102 latach od odzyskania niepodległości, trudno nam sobie wyobrazić, z jak wielkimi trudnościami zmagali się nasi przodkowie.

W tym roku nie będzie nam dane wspominać tej daty podczas obchodów Święta Niepodległości, mamy za to doskonałą okazję do tego, by w domowym zaciszu zgłębić losy naszych przodków, zmierzyć się z mitem założycielskim współczesnej Polski, a przede wszystkim dowiedzieć się, jak było naprawdę.

Polska niepodległość 1918 − Marek Rezler

W dotychczasowych ocenach tej rocznicy dominował patos, a o przywódcach niepodległościowych powielano stereotypowe opinie.

Marek Rezler, ceniony historyk i publicysta, rozprawia się z szeregiem mitów, które na stałe weszły do kanonu narodowej megalomanii: o dokonaniach powstań narodowych i męczeństwie narodu pod zaborami, o rzekomej mocarstwowości młodego państwa i późniejszej tzw. zdradzie zachodnich sojuszników.

 

 

 

Historia Polski – Jerzy Topolski

 

 

Kompendium wiedzy Jerzego Topolskiego już od pierwszego wydania w 1992 roku stało się najpoczytniejszą syntezą dziejów naszego państwa.

Ukazuje burzliwe dzieje Polski od czasów najdawniejszych po wiek XXI. Napisana przez wybitnego historyka stała się najlepszym opracowaniem przeszłości naszego kraju, narodu, państwa oraz polskiej kultury.

 

 

Wielkopolska poprzez wieki – Jerzy Topolski

 

Jedno z najlepszych opracowań historycznych Wielkopolski od czasów prehistorycznych po koniec XX wieku.

Książka dla miłośników regionu, ale i dla wszystkich zainteresowanych burzliwymi dziejami naszego kraju. Czy jesteście ciekawi jak ta dzielnica, położona w samym sercu Polski, wpłynęła na koleje losu?

 

 

 

Jeśli jeszcze nie ma ich w zasobach Waszych domowych biblioteczek, gorąco polecamy!
Do nabycia w naszej księgarni internetowej Wydaje nam się.